BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

"Çmendet" moti, ky qytet pritet të përfshihet nga temperatura prej 45°C

"Çmendet" moti, ky qytet pritet të përfshihet nga

Qyteti i Londrës së shpejti do të përballet me temperatura të larta prej 45 gradë Celsius në ditë të shumta gjatë gjithë vitit.

Mund të duket absurde, duke pasur parasysh klimën e butë dhe me shi (përgjithësisht të ftohtë) që karakterizon përgjithësisht Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë kjo është ajo që del nga një raport paraprak i cituar për The Guardian nga kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan, i përfshirë aktualisht në Javën e Klimës në vazhdim që zhvillohet në qytetin e Nju Jorkut.

Ky është një samit klimatik me ekspertë ndërkombëtarë, gjatë të cilit do të diskutojmë evolucionin e ngrohjes globale, ndikimin e saj dhe çfarë mund të bëjmë për të frenuar pasojat më dramatike dhe të pakthyeshme të krizës klimatike.

Kryebashkiaku theksoi për Guardian se metropoli nuk është gati të përballet me temperatura të tilla, me ndërtesa dhe infrastrukturë të papërshtatshme për t'i bërë ballë valëve të tilla ekstreme të të nxehtit.

Edhe nëse raporti për të cilin ai flet i referohet së ardhmes së afërt, referenca e kryetarit të bashkisë është për valët e fundit të të nxehtit, veçanërishtatë të verës 2022 , gjatë së cilës u arritën temperatura të papara në Mbretërinë e Bashkuar.

Ishte në Londër që 40°C u tejkalua për herë të parë në korrik 2022, pak pas rekordit të së martës 19 korrik të regjistruar nga stacioni i monitorimit Coningsby (Lincolnshire), me 40.3°C. Asnjëherë më parë kolona e Mërkurit nuk kishte arritur këto nivele në tokën e Albionit.

Por ky, siç tregojnë ekspertët, është vetëm fillimi, duke qenë se temperaturat mesatare vazhdojnë të rriten në mënyrë të rrezikshme vit pas viti, me rrezikun që së shpejti të arrijmë ngrohjen globale prej më shumë se 1.5°C mbi mesataren globale të epokës para- industriale.

 

Ky është pragu që i shqetëson shkencëtarët, pasi përtej tij hyjmë në një territor të paeksploruar me pasoja të pakthyeshme. Shkrirja e akullnajave, përhapja e sëmundjeve tropikale, humbja e të korrave, zhdukjet masive, shembja e ekuilibrave ekologjikë, rritja e nivelit të detit, valët vdekjeprurëse të të nxehtit, migrimet në shkallë epokale, këto janë vetëm disa nga pasojat që kërcënojnë stabilitetin e të gjithë qytetërimit.