Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Merkel: Britania do të trajtohet me drejtësi, por do të paguajë për Brexit

Postuar: 19/05/2017 - 18:25

Britania do të trajtohet drejtësisht nga Bashkimi Evropian pas daljes nga blloku, por Brexit gjithsesi ka faturën e tij, tha dje kancelaria gjermane Angela Merkel.

Britania njoftoi në mars zyrtarisht qëllimin e saj të ndarjes me bllokun, pro ka kërkuar të ruajë gjithsesi një marrëdhënie të afërt me të. Negociatat që pritet të fillojnë së shpejti do të sillen rreth çështjes së pagesave për shlyerjen e marrëveshjeve që Britania ka firmosur gjatë kohës së qëndrimit, për të cilat BE pretendon se arrijnë deri në 100- miliardë euro. Merkel ka deklaruar vazhdimisht se Britania duhet të pranojë një marrdhënie më të distancuar me BE nëse nuk është më anëtare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 37

Lajme nga e njejta kategori

Trump sulmon sërish CNN, pas korrektimit të lajmit për WikiLeaks

Postuar: 09/12/2017 - 20:23

Donald Trump ka sulmuar sërish dje rrejtin CNN për ljame të rreme, pasi u detyrua të korrigjonte një lajm që dukej se implikonte adminsitratën e tij në një skandal të publikimit të dokumenteve të falsifikuara.
 
Egjipti njofton zbulimin e tumave 3,500-vjeçare

Postuar: 09/12/2017 - 20:03

Egjipti njoftoi sot zbulimin e dy varreve të lashta  në qytetin jugor të Luxor të cilat datojnë rreth 3,500 vjet më parë, teksa qeveria përpiqet të ringjallë sektorin e d
Johnson kërkon lirimin e britanikes së burgosur në Iran

Postuar: 09/12/2017 - 19:39

Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, ka arritur sot në Iran për të lobuar rreth lirimit të një gruaje iraniano-britanike të burgosur në Teheran.
Sulmet e reja saudite lënë gjashtë të vdekur në Jemen

Postuar: 09/12/2017 - 19:27

Të paktën gjashtë civilë u vranë dje dhe të tjerë u plagosën nga sulmet ajrore të Arabisë Saudite në zona rezidenciale të Jemenit, teksa Riadi vazhdon fushatën  kundër e
Trump: Sistemi politik amerikan i manipuluar, i infektuar nga brenda

Postuar: 09/12/2017 - 19:21

Presidenti amerikan Donald Trump është i manipuluar dhe i sëmurë nga brenda.
 
Kinë, shopërthimi në fabrikën kimike lë 2 të vdekur, 7 të varrosur në inerte

Postuar: 09/12/2017 - 19:02

Dy njerëz kanë ndekur dhe shtatë të tjerë janë mbuluar nga inertet pas një shpërthimi në një fabrikë kimikatesh në qytetin Lianyungang, të provincës lindore kineze Jiangsu.
Paris, protesta kundër vendimit të Jeruzalemit para vizitës së Natanyahut

Postuar: 09/12/2017 - 18:56

Qindra demonstrues dolën sot në qendër të kryeqytetit të Francës për të protestuar kundër njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit, para vizitës së kryeministrit Benjami