Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Merkel refuzon kuotat e makinave elektrike të rivalit elektoral

Merkel refuzon kuotat e makinave elektrike të rivalit elektoral

Postuar: 12/08/2017 - 16:30

Kancelaria gjermane Angela Merkel refuzoi sot kuotat e përdorimit të makinave elektrike të propozuara nga rivalët e saj social-demokratë, duke argumentuar se zbatimi i objektivave të tilla mund të jetë i komplikuar dhe të dëmtojë së tepërmi ekonominë.
 
Rivalii saj kryesor elektoral për zgjedhjet e 24 shtatorit, social-demokrati Martin Schulz, tha se kuotat e kufizimit të makinave me karburant si në Gjermani dhe në Bashkimin Evropian do të inkurajojnë inovacionin në ekonomi.
"Nuk mendoj se kuotat e deklaruara për makinat elektrike, janë menduar mirë, kjo do të hapte shumë debate të tjera”, tha Merkel për mëbshtetësit e saj kristian demokratë në qytetin perëndimor të Dortmund.
 
Merkel dha si alternativë dhënien e ndihmës për industrinë e makinave, në tranzicionin e kalimit drejt makinave elektrike. “Ne duhet të mbrojmë inovacionin. Aty ku kompanitë nuk mund t’iu dalin vetëm qeveria duhet të japë mbështetjen e saj."
Industria e automjeteve në Gjermani është eksportuesja më e madhe e vendit dhe mban në punë 800,000 vetë. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Brexit, Skocia e Uellsi kërkojnë të ndalojnë grabitjen pushteteve nga Britania

Postuar: 22/08/2017 - 16:36

Krerët e qeverive rajonale britanike të Skocisë e Uellsit u takuan sot për të caktuar strategjinë e përbashkët për të ndaluar atë që ata quajnë grabitjen e pushteteve më parë evropiane nga qeveria e Londrës, pas ndarjes së saj nga Bashkimi Evropian.
 
Gjenden disa trupa në luftanijen e përplasur të SHBA

Postuar: 22/08/2017 - 16:34

Trupi i një marinari dhe disa mbetje të tjera njerëzore u gjetën sot nga të humburit e përplasjes së luftanijes amerikane SS John Mçain, njoftonte flota e Paqësorit të SHBA.
Finlandë, adoleshenti maroken pranon dy vrasjet me thikë

Postuar: 22/08/2017 - 16:32

Refugjati maroken që vrau të martën dy finlandezë dhe plagosi tetë të tjerë në sulmin e palogjikshëm me thikë, pranoi sot krimin, tha avokati i tij pas semacës me dyer të mbyl
Perëndimi mbështet strategjinë e re të Trump për Afganistanin

Postuar: 22/08/2017 - 16:31

Politikanët perëndimorë reaguan dje me entuziazëm ndaj strategjisë së re të presidentit amerikan Donald Trump për luftën në Afganistan.
 
Sulmi në Barcelonë, anëtarët e celulës terroriste dalin në gjyq

Postuar: 22/08/2017 - 16:29

Katër njerëz të akuzuar si anëtarë të celulës terroriste që vrau këmbësorët në Barcelona dolën sot para gjykatës së Madridit. 
 
Tërmeti në Ischia, shpëtohet iu fundit nga tre vëllezërit nga rrënojat

Postuar: 22/08/2017 - 16:28

Grupet e shpëtimit çliruan sot edhe të fundit  nga tre vëllezërit e vegjël te bllokuar nën rinoja pas tërmetit vrasës së natës së shkuar në ishullin turistik Ischia përba

Postuar: 22/08/2017 - 10:05

Një 22-vjeçare, nënë e një fëmije është goditur egërsisht nga i dashuri i saj në Uells.