Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Merkel solidarizohet me viktimat e sulmit, viziton Sinagogën e re në Berlin

Postuar: 10/10/2019 - 15:40

Pas sulmit mbi një sinagogë në Hale shumë qytetarë në Gjermani demonstrojnë në shenjë solidariteti me komunitetin hebre. Edhe kancelarja gjermane Angela Merkel u bashkua me ta dhe vizitoi Sinagogën e Re në rrugën Oranienburg, në Berlin. Merkel foli me rabinen Gesa Ederberg dhe kantoren hebreje Avitall Gerstetter.
 
Kancelari gjerman Frank-Walter Steinmeier bëri thirrje për solidaritet me qytetarët hebrenj. Në festimet e organizuara për 30 vjetorin e Revolucionit paqësor të Lajpcigut, Steinmeier tha se "një sulm i tillë mbi një sinagogë të mbushur plot ka qenë e paimagjinueshme në Gjermani". Kjo ditë gëzimi u kthye në ditë vuajtjeje.
 
Kongresi Botëror Hebre (WJC) kërkoi mbrojtje më të mirë për institucionet hebreje në Gjermani. "Për fat të keq ka ardhur koha që të rritet siguria në të gjitha shtëpitë hebreje të zotit dhe në institucionet e tjera hebreje nëpërmjet forcave shtetërore të sigurisë," deklaroi kryetari i WJC, Ronald Lauder. Nevojiten "vepra në vend të fjalëve" tha ai.
 
Të prekur folën edhe ipeshkvët katolikë dhe evangjelistë, të cilët shprehën solidariteti me hebrenjtë në Gjermani. Papa  Françesku kujtoi viktimat e atentatit, bëri të ditur zyra e shtypit e Vatikanit. /DW

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 21:30

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron duket se i ka hedhur pas shpine deklaratat e forta nga vendet dhe disa nga liderët europianë për bllokimin e gegociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Postuar: 21/10/2019 - 20:24

Japonia do të goditet nga dy stuhi të tjera rreth një javë pas tajfunit Hagibis që vrau të pakt

Postuar: 21/10/2019 - 18:48

Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve

Postuar: 21/10/2019 - 18:31

Një avion i linjave American Airlines që fluturonte nga Londra drejt SHBA ndryshoi rrugë drejt

Postuar: 21/10/2019 - 18:22

Disa pamje të frikshme janë regjistruar nga kamerat e sigurisë në gjimnazin e Portland, Oregon, k

Postuar: 21/10/2019 - 18:20

Kreu i rrjetit Wikileaks, Julian Assange dukej sot që mezi mbante lotët teksa tha se  &ldq

Postuar: 21/10/2019 - 18:17

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e një aksidenti ajror.