BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Bota

Mesazhi paralajmërues i hakerave: Ditë më të këqija ju presin

Mesazhi paralajmërues i hakerave: Ditë më të këqija ju

Nëse lufta “tradicionale” nuk është shpallur ende, ajo kibernetike mes Ukrainës dhe Rusisë vlon prej vitesh tashmë dhe në sulmin e radhës ndaj institucioneve të Kievit paralajmërohen ditë shumë herë më të këqia për ukrainasit.

“Faqja zyrtare e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës është mbyllur përkohësisht për shkak të sulmit global të ndodhur natën e 13-14 janarit”, thuhet në një komunikatë të qeverisë.

Faqet e ministrive të tjera, duke përfshirë atë të Sigurisë, Punëve të Jashtme dhe Politikave Bujqësore, u gjetën gjithashtu të paarritshme. Faqet e internetit të Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Drejtësisë, Ministrisë së Industrisë dhe Tregtisë dhe ajo e presidentit funksionojnë rregullisht. Në disa nga adresat e bashkangjitura, u shfaqën mesazhe në rusisht, polonisht dhe gjuhën ukrainase.

"Ukrainas! Të gjitha të dhënat tuaja personale janë ngarkuar në rrjetin publik. Të gjitha të dhënat në kompjuterin tuaj fshihen dhe nuk do të rikuperohen. Të gjitha informacionet për ju janë bërë publike, duhet të kini frikë dhe prisni më të keqen. Kjo ju bëhet për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen tuaj", thuhet në mesazhin e lënë nga hakerat.

Ukraina në të kaluarën akuzoi Rusinë për organizimin e sulmeve të rënda kibernetike, pasi marrëdhëniet mes dy fqinjëve u përkeqësuan që nga konflikti i vitit 2014.

Muajt e fundit, Ukraina dhe aleatët e saj në SHBA dhe Evropë kanë denoncuar se si Rusia po përgatit një pushtim kryesisht pas zhvendosjes së 100,000 ushtarë pranë kufirit. Moska i mohon plane të tilla, ndërsa një zëdhënës i Kremlinit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi sulmin kibernetik.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kishin denoncuar më parë mundësinë që Moska mund të vendoste të vepronte me sulme hakerësh për të ushtruar presion mbi Ukrainën. Rusia mohon përdorimin e armëve kibernetike në një mënyrë fyese, por presidenti Vladimir Putin ka konfirmuar ekzistencën e "hakerëve patriotë" që veprojnë në mënyrë të pavarur nga qeveria.