BREAKING NEWS

Do të shpallet “non grata” së shpejti”? Ilir Meta bën deklaratën e fortë, zbulon planin e fshehtë: Le ta bëjnë gjatë kohës që jam President! Do e paguaj vetë biletën e ekstradimit, të mi ngrijnë asetet dhe llogaritë

Do të shpallet “non grata” së shpejti”? Ilir Meta
x
BREAKING NEWS

Escobar refuzoi ta takonte, Ilir Meta: Më falni për modestinë, por...

Escobar refuzoi ta takonte, Ilir Meta: Më falni për modestinë,
x
BREAKING NEWS

Presidenti Meta zbulon datën e zgjedhjeve të pjesshme lokale

Presidenti Meta zbulon datën e zgjedhjeve të pjesshme lokale
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim plas deklaratën e fortë, tregon nëse SHBA do të zbulojë provat që kanë fundosur Sali Berishën

Yuri Kim plas deklaratën e fortë, tregon nëse SHBA do të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim e thotë për herë të parë: Ju tregoj kush i mblodhi provat për të shpallur non grata Sali Berishën

Yuri Kim e thotë për herë të parë: Ju tregoj kush i
x
BREAKING NEWS

SHBA i tregon prangat Sali Berishës, Yuri Kim ‘i shuan çdo shpresë’: Ka prova! I iku drejtësisë...

SHBA i tregon prangat Sali Berishës, Yuri Kim ‘i shuan çdo
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim bën paralajmërimin e fortë: Ata që janë në pushtet, nëse u kërkohet llogari duhet që të…

Yuri Kim bën paralajmërimin e fortë: Ata që janë
x
BREAKING NEWS

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së

'Ballkani i Hapur', Yuri Kim zbulon qëndrimin e SHBA-së
x

Bota

Mesazhi paralajmërues i hakerave: Ditë më të këqija ju presin

Mesazhi paralajmërues i hakerave: Ditë më të këqija ju

Nëse lufta “tradicionale” nuk është shpallur ende, ajo kibernetike mes Ukrainës dhe Rusisë vlon prej vitesh tashmë dhe në sulmin e radhës ndaj institucioneve të Kievit paralajmërohen ditë shumë herë më të këqia për ukrainasit.

“Faqja zyrtare e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës është mbyllur përkohësisht për shkak të sulmit global të ndodhur natën e 13-14 janarit”, thuhet në një komunikatë të qeverisë.

Faqet e ministrive të tjera, duke përfshirë atë të Sigurisë, Punëve të Jashtme dhe Politikave Bujqësore, u gjetën gjithashtu të paarritshme. Faqet e internetit të Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Drejtësisë, Ministrisë së Industrisë dhe Tregtisë dhe ajo e presidentit funksionojnë rregullisht. Në disa nga adresat e bashkangjitura, u shfaqën mesazhe në rusisht, polonisht dhe gjuhën ukrainase.

"Ukrainas! Të gjitha të dhënat tuaja personale janë ngarkuar në rrjetin publik. Të gjitha të dhënat në kompjuterin tuaj fshihen dhe nuk do të rikuperohen. Të gjitha informacionet për ju janë bërë publike, duhet të kini frikë dhe prisni më të keqen. Kjo ju bëhet për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen tuaj", thuhet në mesazhin e lënë nga hakerat.

Ukraina në të kaluarën akuzoi Rusinë për organizimin e sulmeve të rënda kibernetike, pasi marrëdhëniet mes dy fqinjëve u përkeqësuan që nga konflikti i vitit 2014.

Muajt e fundit, Ukraina dhe aleatët e saj në SHBA dhe Evropë kanë denoncuar se si Rusia po përgatit një pushtim kryesisht pas zhvendosjes së 100,000 ushtarë pranë kufirit. Moska i mohon plane të tilla, ndërsa një zëdhënës i Kremlinit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi sulmin kibernetik.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kishin denoncuar më parë mundësinë që Moska mund të vendoste të vepronte me sulme hakerësh për të ushtruar presion mbi Ukrainën. Rusia mohon përdorimin e armëve kibernetike në një mënyrë fyese, por presidenti Vladimir Putin ka konfirmuar ekzistencën e "hakerëve patriotë" që veprojnë në mënyrë të pavarur nga qeveria.