Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mike Pompeo, kreu i dinak i CIAs bëhet kryediplomati i Trump

Mike Pompeo, kreu i  dinak i CIAs bëhet kryediplomati i Trump

Postuar: 13/03/2018 - 15:59

Mike Pompeo, krei i CIAs i emëruar sot në postin e sekretarit amerikan të shtetit, vjen në një ngritje katapultuese pas vetëm një vit në krye të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA, ku fitoi besimin e  Donald Trump me përditësimet presidenciale të inteligjencës dhe përshtatjen e poitikave me presidentin.
 
Pompeo, i cili zëvendëson të shkarkuarin surprizë Rex Tillerson, sjell në diplomacinë amerikane disiplinën e akademisë ushtarake të West Point, si dhe pikëpamjet politike të një ish-anëtari të komisionit të sigurisë së Kongresit.
 
Duket se dhe për të servilizmi ka bërë punë pasi si drejtor i CIAs ka dhënë personalisht përditësimet e inteligjencës në Shtëpinë e Bardhë.
 
Ashtu si Trump ai ka pikëpamje radikale për Iranin e Korenë e Veriut, por jo për ndërhyrjet ruse në Rusi.
"Me Mike Pompeo, kemi një rrjedhë shumë të ngjashme mendimi," tha sot Trump.
 
54 vjeçari Pompeo, ka lindur dhe është rritur në California, dhe është diplomuar në akademinë e West Point, në 1986, i specializuar në inxhinieri ushtarake.
 
Ai ka shërbyer në ushtri për pesë vjet, asnjëherë në luftim,dhe më pas ka studiuar ligj në universitetin e  Harvard.
Ai krijoi një kompani inxhinierie në Wichita, Kansas, e cila mbështetet nga senatori konservator Koch dhe vëllezërit e tij, milionerë të industrisë së naftës dhe manjatë të tjerë biznesi.
Fillimisht ai u bë i famshëm me hetimin e vitit 2012 të vrasjes së ambasadorit amerikan dhe tre anëtarëve të stafit në Benghazi, Libi.
Kjo e bëri atë një zë të fuqishëm kundër rivalit kryesor të Trump, Hillary Clinton.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

SHBA, vritet bombarduesi i Austin pas përleshjes me armë me policinë

Postuar: 21/03/2018 - 15:44

Mediat e huaja janë duke raportuar se bombarduesi i Austin, Teksas është vrarë gjatë të shtënave me policinë. 
 
Demarkacioni, Veseli: Pesë deputetë janë përjashtuar, seanca do të vazhdojë

Postuar: 21/03/2018 - 15:38

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit tha se kanë marrë vendim që të përjashtohen pesë deputetë të cilët kanë hedhur g

Postuar: 21/03/2018 - 14:40

Papa Françesku në gusht të këtij viti do të vizitojë Irlandën. Vizita mund te quhet historike, pasi është hera e parë në 40 vjet që ky shtet vizitohet nga një Papë.

Postuar: 21/03/2018 - 13:25

Donald Trump ishte dyshues që në krye të herës.

Postuar: 21/03/2018 - 12:06

Ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy po merret në pyetje për të dytën ditë me radhë, në lidhje me akuzat se fushata e tij zgjedhore më 2007 ka marrë fonde nga regjimi i dik

Postuar: 21/03/2018 - 08:02

I sh-presidenti konservator francez, Nicolas Sarkozy, është shoqëruar dje si i ndaluar për t’u marrë në pyetje nga prokurorët, lidhur me dyshimet se ka pranuar ilegalisht

Postuar: 21/03/2018 - 07:42

Dy persona u vranë dhe disa të tjerë plagosen në Kishinjev, kryeqyteti i Moldavisë, për shkak të shpërthimit të një granate të aktivizuar nga një person, të cilit i ishte refuzu