BREAKING NEWS

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga Shqipëria, ishte pajisur me dokumente greke

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga
x
BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x

Bota

Ministri i Jashtëm rus, Lavrov: Rusia e di se për çfarë po lufton në Ukrainë

Ministri i Jashtëm rus, Lavrov: Rusia e di se për çfarë po

Rusia po kryen operacionin e saj special ushtarak në Ukrainë për të mbrojtur rusët dhe popullsinë rusishtfolëse, të cilën autoritetet e Kievit e shtypin duke shkelur të gjitha normat ndërkombëtare.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov teksa shtoi Rusia dëshiron t’i çlirojë këta njerëz nga çdo kërcënim për jetën.

“Ne po kryejmë operacionin tonë të posaçëm ushtarak pikërisht për këta njerëz që janë shtypur në kundërshtim me të gjitha normat dhe parimet e mundshme ndërkombëtare, në kundërshtim me të gjitha këto norma mbi të cilat bazohet pavarësia e Ukrainës.

Në deklaratën e saj të pavarësisë, Ukraina thotë se donte të ishte një shtet neutral, i paangazhuar, premtoi se do të siguronte të drejtat e të gjithë rusëve dhe popujve rusishtfolës, si dhe pakicave të tjera etnike, ishte e interesuar të jetonte në paqe, në frymën e fqinjësisë së mirë dhe harmonia me të gjithë fqinjët e saj. Tani, e gjithë kjo është hedhur në erë dhe te neo-nazistët, të cilët tani drejtojnë Kieven”, tha Lavrov.

Ndërkaq, presidenti rus, Vladimir Putin në fjalimin e tij për gjendjen e kombit vuri në dukje se operacioni special ushtarak i vendit filloi për të mbrojtur njerëzit, për të garantuar sigurinë e vendit dhe për të eliminuar kërcënimin që buron nga regjimi neo-nazist i Kievit.