BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Bota

Ministri ukrainas bisedë telefonike me sekretarin Blinken, çfarë i kërkon Kuleba

Ministri ukrainas bisedë telefonike me sekretarin Blinken,

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë telefonike me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken lidhur me situatën e luftës.

Me anë të një postimi në Tëitter, Kuleba bën me dije se pjesë e diskutimeve ishte pikërisht furnizimi me armë i Ukrainës nga SHBA.

Kuleba shkruan se pajisja me “artileri të rënda” është prioritet i Ukrainës dhe se së shpejti ata do të marrin furnizim nga SHBA.

“Bisedova me Sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken ku vlerësova përpjekjet e tij për mbështetjen amerikane ndaj Ukrainës. Artileria e rëndë është në krye të axhendës tonë, dhe më shumë armë po vijnë drejt nesh. Ukraina dhe SHBA po punojnë krah njëra-tjetrës për të vijuar me eksportet tona ushqimore, pavarësisht bllokadës së vendosur nga Rusia” – shkruan Kuleba.

Komentet e tij vijnë pasi CNN raporton se administrata Biden po përgatitet t’i ofrojë Ukrainës Sisteme Raketash të Shumëfishta Launch (MLRS) – një sistem i avancuar raketash me rreze të gjatë.

Deri më tani, SHBA-ja ka refuzuar lutjet për t’i ofruar Ukrainës sistemet me rreze më të gjatë veprimi, duke u frikësuar se ato mund të përdoren për të sulmuar vendet brenda Rusisë duke zgjeruar kështu konfliktin.

Duke iu përgjigjur raportit, një prezantues në televizionin shtetëror rus tha të premten se SHBA do të kalonte vijën e kuqe duke dërguar armët.