BREAKING NEWS

E papritur/ Jep dorëheqjen nënkryetari i Bashkisë Durrës, ja cilit koalicion do t’i bashkohet për zgjedhjet e 25 prillit

E papritur/ Jep dorëheqjen nënkryetari i Bashkisë Durrës, ja
x

Bota

Miratohet dekreti i parë i qeverisë Draghi, Italia merr vendimin e vështirë

Miratohet dekreti i parë i qeverisë Draghi, Italia merr vendimin e

Numri i të infektuarve vazhdon të jetë në shifra të larta, po ashtu edhe personave që nuk kanë mundur ta mposhtin virusin mbetet në shifra të frikshme.

Këshilli i parë operativ i ministrave të qeverisë Draghi miratoi dekretin mbi ndalimin e udhëtimit midis rajoneve deri më 27 mars. Takimi filloi rreth orës 10 në Palazzo Chigi dhe përfundoi në 11.30. Midis risive të parashikimit ekziston edhe bllokimi i lëvizjeve në zonën e kuqe drejt shtëpive private.

Sipas La Republica, në zonat e verdha dhe portokalli, mbetet mundësia një herë në ditë, për të lëvizur nga një shtëpi në tjetrën, midis orës 5 dhe 22, për një maksimum prej dy personash, me fëmijë nën 14 vjeç. Por në zonat e kuqe nuk ka më vizita te miqtë dhe të afërmit.

Masa gjeti konsensusin e Rajoneve që kishin dhënë tashmë një dritë të gjelbër të konsiderueshme gjatë samitit me qeverinë mbrëmë.  Sa i përket masave të reja anti-pandemike, guvernatorët dje dorëzuan një dokument me një seri kërkesash dhe propozimesh tek Ministrja për Çështjet Rajonale, Mariastella Gelmini.

Midis të cilave, në fakt, të rejat kontekstuale për mbylljet, rishikimi i parametrave që përcaktojnë ndarjen në grupe me ngjyra, zgjerimi i dhomës së kontrollit dhe një përshpejtim të vaksinave. Ndërkohë, një thirrje e re ka ardhur nga kryetarët e bashkive për të mbajtur restorantet e hapura edhe në mbrëmje.