Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Miratohet “Dekreti Salvini”/ Njihuni me ndryshimet për ligjin e emigracionit në Itali

Postuar: 24/09/2018 - 18:50

“Dekretin Salvini” është miratuar sot nga qeveria italiane dhe do të ketë ndryshime të mëdha në lidhje me politikat e emigracionit, shkruan TGCom24.

Dekreti vendos heqjen e së drejtës së azilit për motive humanitare. Në vend të saj do të lejohet dhënia e një leje qëndrimi të veçantë vetëm për viktimat e dhunës në familje, viktima të  rasteve të rënda të shfrytëzimit në punë, personave që vijnë nga vende të përfshira përkohësisht nga një fatkeqësi natyrore e për persona që kanë nevojë urgjente për kura mjekësore.

S’do të kenë të drejtën e azilit politik të gjitha ata emigrantë që kryejnë krime penale e do të rishikohet e drejta e nënshtetësisë për të gjitha ata emigrantë që kanë amrrë shtetësinë italiane e kanë probleme me drejtësinë.

Emigrantet që janë dënuar në shkallë të parë apo konsiderohen me rrezik për sigurinë sociale do t’u ndërpritet kërkesa e statusit të tyre.

Ligj të ri do të ketë dhe për kohëzgjatjen deri në riatdhesim, i qëndrimit në kampe të emigrantëve klandestinë. Sistemi i strehimit të azilkërkuesve do të reduktohet duke u limituar vetëm për refugjatët që kanë marrrë të drejën e mbrojtjes ndërkombëtare apo për emigrantët minorenë të pashoqëruar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2018 - 19:58

 Të paktën 18 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga sulmi në një kolegj në Krime, rajon ukrainas i aneksuar nga Rusia.

Postuar: 17/10/2018 - 19:36

Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka reaguar në Twitter pas dorëheqjes nga posti.

Postuar: 17/10/2018 - 19:35

 Mediat turke kanë nxjerrë sot në dritë detaje të reja në lidhje me vrasjen Jamal Khashoggi.

Postuar: 17/10/2018 - 19:21

Nuk kishte më asgjë për të bërë për 67-vjeçarin, i cili u prek nga një sëmundje ndërsa ishte në a

Indi, momenti kur nëna ari i reziston tigrave për të mbrojtur të vegjëlit

Postuar: 17/10/2018 - 19:14

Disa foto të rralla kanë kapur momentin kur një nënë ari e nevrikosur ka arritur të përzërë dy
Gjermania heton motivin terrorist për sulmin në Këln

Postuar: 17/10/2018 - 18:47

Prokurorët gjermanë sugjeruan sot se autori sirian i sulmit të së hënës në Këln ka vepruar prej

Postuar: 17/10/2018 - 17:47

Një grup ndërkombëtar astronomësh njoftonin se kanë zbuluar një strukturë titanike në universin