Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Miratohet ligji i gjuhës shqipe në Maqedoni

Postuar: 14/03/2018 - 17:17

Pas tensioneve në Kuvend mes kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi dhe ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, pas pauzës, është votuar Ligji për Gjuhët në Maqedoni. Me 64 vota pro dhe me mos prezencë të deputetëve të OBRM-PDUKM-së është kaluar ligji për së treti her në filtrin e Kuvendit dhe i njejti tani e ka rrugën e hapur për zbatim. Herën e dytë ligjin e pengoi, presidenti i vendit, Gjorge Ivanov. Deputetët e OBRM-PDUKM-së të udhëhequr nga ish kryetari i tyre, Gruevski e quajnë si jo-kushtetues dhe si tradhëti për shtetin e Maqedonisë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/03/2018 - 22:22

Pas dorëheqjes së kryeministrit të Sllovakisë Robert Fico, pas vrasjes së gazetarit investigativ dhe të dashurës së tij, Sllovakia nuk po gjen ende qetësi.

Mbi 65 mijë protestues kanë mbushur sheshet e vendit duke organizuar protesta anti-qeveritare.

Postuar: 16/03/2018 - 20:08

Dy gra janë lënduar nga shtëna pistolete në Romë këtë pasdite, në rrugën "Ozanam".

Postuar: 16/03/2018 - 17:33

Një grua e cila qëndroi me telefon përreth 20 orë gjatë një udhëtimi me tren iu është nënshtruar një operacioni për shkak se ju mpiks gjaku në tru.

Postuar: 16/03/2018 - 16:38

Një incident ka ndodhur në një fshat turistik në Gudauri, Gjeorgji. Teleferiku që ndodhej në zonën turistike është prishur dhe si pasojë janë plagosur 8 persona.

Ministri i Jashtëm rus Lavrov konfirmon dëbimin e diplomatëve britanikë

Postuar: 16/03/2018 - 15:47

Të enjten, Kremlini bëri të ditur përmes një zëdhënësi masa shpaguese. Pozicioni i Londrës është "fund e krye i papërgjegjshëm", u bë e ditur.

Postuar: 16/03/2018 - 15:00

Një helikopter është rrëzuar një ditë më parë në Irak, ku kanë humbur jetën shtatë ushtarë amerikanë. Lajmi u bë i ditur nga një zyrtar amerikan i Mbrojtjes.