BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Bota

Miratohet ligji! Ky shtet merr vendimin ekstrem për prindërit që nuk vaksinojnë fëmijët

Miratohet ligji! Ky shtet merr vendimin ekstrem për prindërit që

Autoritetet në provincën Sindh të Pakistanit kanë miratuar një ligj që kërcënon prindërit me deri në një muaj burg nëse refuzojnë të vaksinojnë fëmijët e tyre kundër poliomielitit ose tetë sëmundjeve të tjera.

Ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë frikë se masat e reja vetëm sa do të minojnë më tej besimin në vaksinat e poliomielitit, veçanërisht në një vend ku shumë besojnë në komplotet e rreme rreth tyre dhe ku janë vrarë dhjetëra vaksinues.

Pakistani dhe Afganistani fqinj janë të vetmet vende ku përhapja e poliomielitit nuk është ndalur kurrë. Sëmundja prek kryesisht fëmijët nën pesë vjeç.

Në janar, rreth 62,000 prindër, kryesisht në provincën Sindh të Pakistanit, refuzuan vaksinimin e poliomielitit për fëmijët e tyre, duke bërë që autoritetet atje të propozojnë një ligj të ri me dënime drakoniane.

Ligji do t’i dënonte prindërit me deri në një muaj burg për mos vaksinimin e fëmijëve të tyre kundër sëmundjeve të caktuara, dhe gjithashtu mund të gjobitej deri në 50,000 rupi (168 dollarë).