BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Misteri i origjinës së koronavirusit, Rusia del me teori të re

Misteri i origjinës së koronavirusit, Rusia del me teori të re

Ka pasur shumë teori për origjinën e koronavirusit, që kur shpërtheu në qytetin kinez Wuhan, në fillim të vitit 2020, dhe gradualisht u përhap në të gjithë botën. Një javë më parë, dy studime të reja të publikuara në revistën “Science” vendosën origjinën e pandemisë në provincën e Hubeit, në vendin aziatik.

Studiuesit në Universitetin e Arizonës (Shtetet e Bashkuara) pohojnë se kafshët e gjalla që janë shitur atje janë origjina më e mundshme e SARS-CoV-2, pas gjurmimit dhe analizimit të të dhënave të mbledhura. Megjithatë, pavarësisht kësaj, vazhdojnë të ketë hipoteza të reja se nga e ka origjinën virusi.

Rusia, e cila në “luftën e saj të ftohtë” të zakonshme kundër Shteteve të Bashkuara, ka akuzuar amerikanët se qëndrojnë pas koronavirusit që shpërtheu në një pandemi. Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se SHBA-ja është e lidhur me shfaqjen e COVID-it, pasi dyshohet se ka marrë pjesë në një program shkencor që studionte zhvillimin e koronaviruseve te lakuriqët e natës.

Kreu i trupave ruse të mbrojtjes dhe uzinës kimike, Igor Kirillov, pohon se autoritetet amerikane kanë marrë pjesë në teste me koronaviruse të ngjashme me SARS në “Ngjarja 201”, një forum i organizuar nga Qendra Johns Hopkins për Sigurinë e Shëndetit në Tetor 2019.
“Ne po shqyrtojmë mundësinë që Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) është e përfshirë në shfaqjen e koronavirusit. Që nga viti 2009, agjencia ka financuar programin Predict, i cili ka studiuar lloje të reja të koronavirusëve në lakuriqët e natës të kapur që bartin këto viruse”, shpjegoi Kirillov.

Më të lexuarat