BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri, ndërkombëtarët ngrenë siparin e arrestimeve në nivel politik, asistenca e BE që do të sjellë “tërmet” në politikën shqiptare

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri,
x

Bota

Misteri që rrethon vdekjen e dy motrave saudite në Australi, u gjetën pa jetë në dhomat e gjumit

Misteri që rrethon vdekjen e dy motrave saudite në Australi, u

Mbeten mister arsyet e vdekjes së dy motrave Saudite në Australi. Më 7 qershor, autoritetet trokitën në derën e një apartamenti në Sidnej. Posta ishte grumbulluar jashtë derës dhe qiramarrësit nuk kishin paguar qiranë për më shumë se tre muaj.

Brenda, ata gjetën dy vajza të vdekura – motra nga Arabia Saudite – trupat e të cilave kishin mbetur të pazbuluara, në dhoma gjumi të veçanta, për javë të tëra.

Dy muaj më vonë, me gjithë “hetimet e gjera”, policia mbetet e paqartë rreth asaj që ndodhi me Asra Abdullah Alsehli, 24 vjeç dhe Amaal Abdullah Alsehli, 23 vjeç.

Nuk kishte shenja të hyrjes me forcë në banesë dhe nuk kishte shenja të dukshme lëndimi, tha policia, duke i përshkruar vdekjet si “të dyshimta” dhe “të pazakonta”.

Ata janë ende duke pritur që një mjek ligjor të konkludojë se si vdiqën vajzat. Mediat lokale raportuan se rezultatet fillestare të toksikologjisë dhe autopsisë nuk ishin përfundimtare.

“Ne nuk dimë shumë për vajzat. Ne shpresojmë që dikush mund të jetë në gjendje të ndihmojë hetuesit tanë,” u tha gazetarëve detektivja Claudia Allcroft muajin e kaluar në një apel për ndihmë publike.

Pak detaje janë bërë publike në lidhje me identitetin e tyre. Ato u transferuan në Australi nga Arabia Saudite në vitin 2017 dhe kërkuan azil, por autoritetet nuk kanë thënë pse.

Të dyja punonin si kontrollore trafiku ndërsa studionin në një shkollë të arsimit profesional. Nuk dihet se çfarë studionin.

Ndonëse policia mbetet e paqartë, rasti ka ngjallur interes të madh në Australi – ishte vetëvrasje, lojë e keqe apo diçka tjetër?

Gazeta australiane raportoi se njëra nga vajzat kishte frikë se mos persekutohej në Arabinë Saudite për shkak të seksualitetit të saj dhe tjetra ishte bërë ateiste.

Si homoseksualiteti ashtu edhe ateizmi janë të paligjshëm në vendin konservator islamik.

Korporata Australiane e Transmetimeve (ABC) raportoi se në dhomat e grave u gjetën gjerdan me kryqe të krishtera.

Një raport tjetër tha se kërkesat e tyre për azil ishin refuzuar dhe ata kishin probleme për të paguar qiranë.

Një person i paidentifikuar i tha ABC-së se kishte parë një burrë të panjohur në hollin e ndërtesës së motrave disa herë para se të vdisnin.

Është raportuar gjithashtu se Asra, motra e madhe, mori një urdhër ndalimi kundër një burri të paidentifikuar në vitin 2019.

Policia nuk ka komentuar asnjë nga këto raporte dhe BBC nuk ka qenë në gjendje t’i verifikojë ato në mënyrë të pavarur.

Vdekja e Asra dhe Amaal i kanë frikësuar dhe shkatërruar gratë saudite në Australi.