Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Mos e luaj të fortin, mos u bëj budalla”/ Hillary Clinton tallet me letrën që Trump ia dërgoi Erdoganit: E gjetur në arkiv

Postuar: 21/10/2019 - 14:20

Presidenti amerikan, Donald Trump, është i njohur për sulmet dhe talljet që bën me të tjerët në internet, por gruaja të cilën ai e mposhti në zgjedhje presidenciale duket se ka mësuar diçka prej aftësisë së tij për të provokuar me postime në Twitter.

Të dielën pasdite, Hillary Clinton e publikoi në Twitter një letër të sajuar, të shkruar gjoja nga ish-presidenti amerikan, John Kennedy për ish-presidentin e ish-Bashkimit Sovjetik, Nikita Khrushchev, për t’u tallur me letrën që presidenti Trump ia dërgoi homologut të tij turk.

“E gjetur në arkiv”, shkroi Clinton në përshkrimin e kësaj letre të montuar. Letra gjoja ishte dërguar më 16 tetor 1962, në kohën e krizës së raketave në Kubë.

Letra që Trump ia dërgoi Erdoganit, në të cilën, mes tjerash, i tha “Mos e luaj të fortin, mos u bëj budalla”, nga shumë njerëz u cilësua fillimisht si e rreme për shkak të gjuhës së pazakontë, e cila nuk përdoret nga presidentët në komunikim zyrtar me homologët e tyre.

Raportohet se Erdogani e ka pranuar këtë letër dhe e ka refuzuar atë duke e hedhur në shportën e mbeturinave.

Presidenti amerikan ende nuk ka reaguar ndaj talljes së ish-rivales, ndonëse një gjë e tillë është e pritshme nga presidenti i njohur për reagimet e tij të vrullshme, shkruan “The Guardian”.

View image on Twitter

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 20:25

Rusia ka ofruar kohët e fundit pamje të testeve të rezistencës për mjetet saj ushtarake ndaj efekteve të një shpërthimi bërthamore.

Postuar: 14/11/2019 - 19:43

Një yll është pikasur së fundmi duke lëvizur me shpejtësi marramendëse përmes universit, pasi u

Postuar: 14/11/2019 - 18:07

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.2 i shkallës rihter është regjistruar pak minuta më parë në

Postuar: 14/11/2019 - 15:37

Organizata militante palestineze me bazë në Gaza, Xhihadi Islamik tha sot se ka ndaluar zjarrin

Postuar: 14/11/2019 - 15:07

Papa Françesku tha se drejtuesit e kompanive të teknologjisë dhe investitorët, duhet të mbajnë

Postuar: 14/11/2019 - 15:05

Britania mund të humbasë influencën e saj në arenën ndërkombëtare nëse realizohet Brexit.

Postuar: 14/11/2019 - 14:50

Një aksident i rëndë automobilistik nga i cili ka gjetur vdekjen një shofer kamioni 53-vjeçar h