Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Mos guxoni”, shpërthen revolta pas propozimit për të rindërtuar Notre Dame (Foto)

Postuar: 19/04/2019 - 17:11

Qeveria franceze pritet të shpallë një konkurs ku do të marrin pjesë firma prestigjoze, e ku fituesja do të rikonstruktojë pjesën e dëmtuar nga zjarri në katedralen Notre Dame.

E megjithëse konkursi nuk ka nisur ende, në rrjetet sociale janë postuar propozimet e para, disa prej të cilave duken krejtësisht të pabesueshme.

Një firmë arkitekturore ka propozuar rindërtimin e katedrales me elementë modern. Në vend të kullës dhe çatisë qindravjeçare prej druri, ata kanë propozuar një dizajn modern prej qelqi.

Menjëherë reagimet kanë qenë të ashpra dhe kategorike.

“le t’i japim fund kësaj marrëzie”, shkruan një politikan francez në Tëitter. Ndërsa qytetarët njëzëri kanë bërë thirrje “larg duart nga katedralja”.

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua ditën kur ra zjarri se katedralja do të rindërtohet 100 për qind siç ka qenë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2019 - 18:19

Prefekti i qytezës gjermane Grafenwoehr, Edgar Knobloch, tha sot se nuk beson që presidenti i SHBA, Donald Trump do të përmbushë vërtet kërcënimin për tërheqjen e ushtarëve amerikanë nga Gjermania.

Postuar: 22/08/2019 - 17:47

Kina ka dislokuar zyrtarisht avionët e saj elitarë J-20 në komandën e “teatrit lindor&rdq

Postuar: 22/08/2019 - 17:26

Në ditën e dytë të konsultimeve për zgjidhjen e krizës politike të shkaktuar nga dorëheqja e kr

Postuar: 22/08/2019 - 16:05

Emmanuel Macron paraljëmroi sot kryemisnitrin britanik Boris Johnson se vendi i tij që e konsid

Postuar: 22/08/2019 - 15:37

Boris Johnson do të takojë presidentin e Francës Emmanuel Macron, i cili insistoi se rihapja e

Postuar: 22/08/2019 - 15:35

Rusia dhe Kina kanë thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB, pas deklara

Postuar: 22/08/2019 - 15:11

Tre ushtarë turq u vranë në një përleshje me militantët kurdë në Turqinë juglindore, afër kufijve