BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Bota

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje Perëndimin: Do ta merrni përgjigjen në vetëm një sekondë!

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko kërcënoi me hakmarrje ushtarake ndaj kujtdo që sulmon vendin e tij, ndërsa tensionet për luftën në Ukrainën fqinje vazhdojnë të rriten.

Duke folur në prag të Ditës së Pavarësisë së Bjellorusisë, Lukashenko tha se kishte urdhëruar forcat e tij të armatosura të synonin qendrat vendimmarrëse në kryeqytetet perëndimore në rast të një sulmi ndaj Bjellorusisë, raporton agjencia bjelloruse e lajmeve Belta.

“Mos na prekni dhe ne nuk do t’ju prekim. Nëse guxoni të sulmoni, siç planifikojnë, Gomelin jugor ose rafinerinë e naftës Mozir, aeroportin, aeroportet në Luninac apo Brest, përgjigja do të jetë e menjëhershme. Në një sekondë! Ne kemi çfarë të përgjigjemi”, tha Lukashenko dhe theksoi se qendrat janë në dorë të raketave dhe se nuk do të shikojnë se kush është ulur në zyra apo pallate, por se përgjigja do të jetë e paqartë.

Ai gjithashtu deklaroi se detyra e tij si president është të mbrojë vendin.

Pavarësisht nga fakti se Rusia filloi luftën në Ukrainë, Moska dhe aleati i saj i vendosur Minsk vazhdimisht përpiqen ta portretizojnë veten si viktima të politikave të supozuara armiqësore të Perëndimit dhe NATO-s.

Që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë në fund të shkurtit, ka pasur frikë se Bjellorusia do t’i bashkohet zyrtarisht Rusisë në luftë, dhe Lukashenko ka pranuar se raketat ruse u hodhën në Ukrainë nga territori bjellorus në javët e para të pushtimit.

Në fillim të javës, në samitin në Madrid, NATO vendosi të forcojë ndjeshëm krahun e saj lindor dhe të nisë procesin e pranimit të Finlandës dhe Suedisë në aleancën e mbrojtjes.

Presidenti rus Vladimir Putin më pas njoftoi synimin e tij për t’iu përgjigjur transferimit të mundshëm të trupave të NATO-s në Finlandë me një dislokim proporcional të trupave ruse në rajon.