BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

Moska kërcënon Perëndimin, Finlanda nuk frikësohet, e gatshme për luftë me Rusinë

Moska kërcënon Perëndimin, Finlanda nuk frikësohet, e

Deklaratat e Moskës i kanë sosur durimin Perëndimit me deklarata kërcënuese, ku bëhet thirrje për goditje me armë bërthamore të vendeve anëtare të NATO-s dhe BE-së.

Në një lëvizje të fundit vendet perëndimore kanë reaguar ashpër kundër Putinit, me Finlandën të parën që paralajmëron Rusinë se është e gatshme të luftojë me ta, ndërsa SHBA deklaron mbështetjen ‘e hekurt’ të NATO-s për Lituaninë pas tensionit në rritje për bllokadën e enklavës së Kaliningradit.

Me fantazmën e Luftës së Tretë Botërore që shfaqet mbi Perëndimin, Finlanda e ka sqaruar sot se është gati për betejë në çdo rast.

Shefi i forcave të armatosura finlandeze, gjenerali Timo Kivinen tha se vendi ka qenë duke u përgatitur për një sulm rus për dekada dhe do të bënte rezistencë të ashpër nëse ndodh diçka e tillë.

“Vendi ka ndërtuar një arsenal të konsiderueshëm, por përveç pajisjeve ushtarake, një faktor vendimtar është që finlandezët të jenë të motivuar për të luftuar. Linja më e rëndësishme e mbrojtjes është mes veshëve, siç dëshmon lufta në Ukrainë për momentin”, tha Kivinen në një intervistë.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara thanë sot se çdo sulm ndaj Lituanisë do të “përbënte një sulm ndaj të gjithë anëtarëve të NATO-s”.

Kjo vjen pasi Moska kërcënoi fqinjin e saj me ‘pasoja serioze’ për bllokimin e mallrave të sanksionuara nga BE për të arritur në enklavën ruse të Kaliningradit.

Duke shtuar tensionet e rritura globale, forcat e armatosura franceze kryen një stërvitje ushtarake të befasishme në Estoni, anijet luftarake kineze dhe ruse lundruan pranë brigjeve japoneze dhe Gjermania paralajmëroi Rusinë të mos kërkonte hakmarrje mbi Lituaninë.