BREAKING NEWS

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se po përpiqet të asgjësojë PD, aktivistja ngre dyshime se Berisha po luan blofin me dosjen “McGonigal”

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se
x
BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x

Bota

Moska pranon për herë të parë dështimin në Ukrainë, priten ndryshime të mëdha në Forcat e saj të Armatosura, Putin gati të tronditë të gjithë strukturën ushtarake pas muajsh ngecje në fushëbetejë

Moska pranon për herë të parë dështimin në

Rusia pranon dështimin e saj. Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura Ruse, Valery Gerasimov po riorganizon forcat e armatosura duke bërë pranimin e papritur: mobilizimi i pjesshëm i dekretuar nga Putini nuk funksionoi. Gerasimov paralajmëron, në një intervistë me Argumenty i Fakty, një ristrukturim masiv të forcave bazuar në formimin e rretheve të reja ushtarake në Moskë dhe Shën Petersburg, në përgjigje të pranimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Për më tepër, do të krijohen tre njësi të mëdha ushtarake të motorizuara të këmbësorisë me bazë në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia dhe një trupë do të vendoset në Karelia, në kufirin me Finlandën. Një mobilizim i tillë nuk ka ndodhur kurrë që nga Lufta e Madhe Patriotike.

Kërcënimet dhe ndryshimet

Pra, në deklaratat e tij të para publike, Gerasimov, shefi i shtabit ushtarak të Rusisë, pranoi se kishte probleme me mobilizimin e trupave si dhe sfida më të gjera në konfliktin që filloi 11 muaj më parë. Prandaj nevoja për të zbatuar reforma ushtarake për t'iu përgjigjur zgjerimit të mundshëm të NATO-s dhe ndaj Perëndimit, të akuzuar për një luftë hibride kundër Moskës. “Sistemi i trajnimit të mobilizimit në vendin tonë nuk është përshtatur plotësisht me marrëdhëniet e reja ekonomike moderne. Kështu që më duhej të zgjidhja gjithçka gjatë rrugës”, shtoi ai. Kërcënimet që i referohet Gerasimov përfshijnë " aspiratat e Aleancës së Atlantikut të Veriut për t'u zgjeruar në Finlandë dhe Suedi , si dhe përdorimin e Ukrainës si një mjet për të zhvilluar një luftë hibride kundër vendit tonë ". Kujtojmë se Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësim në NATO vitin e kaluar, në përgjigje të shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Reformat e Gerasimov

Nuk u dhanë detaje specifike mbi reformat. Sipas thashethemeve të zbuluara, planet parashikojnë dy rrethe ushtarake në Moskë dhe Leningrad dhe tre divizione të motorizuara si pjesë e formacioneve të armëve të kombinuara në Kherson dhe Zaporizhia , dy rajone që Rusia thotë se i " aneksoi " në shtator, pas referendumeve të denoncuara në skenën ndërkombëtare. Ministria ruse e mbrojtjes është përballur gjithashtu me shumë kritika për humbjet në fushën e betejës dhe paaftësinë e Moskës për të siguruar fitoren në një fushatë që Kremlini spekuloi se mund të ishte më e shpejtë. Në përgjigje, Gerasimov tha se Rusia moderne nuk ka parë kurrë një “intensitet të tillë të armiqësive ushtarake”, duke e detyruar atë të kryejë operacione sulmuese për të stabilizuar situatën. “ Vendi ynë dhe forcat e tij të armatosura po veprojnë sot kundër gjithë Perëndimit kolektiv ”, theksoi ai. Aleatët perëndimorë po mbështesin Ukrainën në përpjekjet e saj për të mposhtur forcat ruse duke ofruar armë, municione dhe mbështetje humanitare. Ndërkohë, lufta është gati të shkurtojë përvjetorin e saj dhe objektivat e të ashtuquajturit "operacion special ushtarak" i Rusisë kanë ndryshuar disa herë. Ajo që filloi si një operacion për të "denazifikuar" dhe "çmilitarizuar" Ukrainën tani po konsiderohet si një mbrojtje kundër armiqësisë perëndimore dhe një bote unipolare. “ Objektivi kryesor i kësaj pune është të sigurojë mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të vendit tonë ”, tha Gerasimov.

Ndryshimet e fundit

Ndërkohë, gjeneral-koloneli Mikhail Teplinsky, një komandant i lartë operacional rus në Ukrainë, "me siguri është shkarkuar ", tha Ministria Britanike e Mbrojtjes në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës mbi situatën në Ukrainë. Në raportin e tij të postuar në Tëitter, Londra kujton se “Teplinsky ishte oficeri në terren i ngarkuar për tërheqjen relativisht të suksesshme të Rusisë në perëndim të (Lumit) Dnipro në nëntor 2022 dhe ka marrë lëvdata në Rusi si një komandant i aftë dhe pragmatik ". Shkarkimi i Teplinsky, përfundon raporti, " është me gjasë një tjetër simptomë e ndarjeve të vazhdueshme brenda hierarkisë së lartë të operacioneve ruse, pasi gjenerali Valery Gerasimov kërkon të imponojë autoritetin e tij personal mbi fushatën.”