Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Moska shprehet kundër kolonive të reja të Izraelit në Palestinë

Moska shprehet kundër kolonive të reja të Izraelit në Palestinë

Postuar: 13/01/2018 - 19:38

Rusia ka shoprehuar sit kundërshtimin e saj ndaj planeve izraelite për të zgjeruar kolonitë ilegale në territoret e pushtuara palestineze, duke përfshrië dhe Jeruzalemin lindor.
 
“Moska riafirmon qëndrimin parimor të Rusisë mbi ilegalitetin e kolonive të Izraelit në territoret palestineze, duke përfshirë dhe Jeruzalemin lindor”, thuhej në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse.
 
Aty shtohej se planet e Izraelit për të ndërtuar 1,100 njësi të tjera banimi në 20 kolonitë e tij në Bregun Perëndimor, dëmtojnë përpjekjet ndërkombëtare për gjetjen e një zgjidhjeje paqësore të konfliktit Izrael-Palestinë.
 
Deklarata thotë se zgjerimi i mëtejshëm i kolonive të territore që klasifikohen si “të pushtuara” nga komuniteti ndërkombëtar, i heq mundësinë palestinezëve të caktojnë shtetin e tyre të ardhshëm në këto territore. “Ne besojmë se qëndrimi i Izraelit nuk ndihmon në krijimin e kushteve për bisedime mes izraelitëve dhe palestinezëve, rrugë me të cilët duhet  arritur zgjidhja e statusit final”, thuhej në deklaratë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2018 - 22:43

Një tifoz i Atleticos së Madridit është qëlluar me thikë, para fillimit të ndeshjes ndaj Sevillas, jashtë stadiumit “Ëanda Metropolitano”. 

Zvicra përgatietet t’i japë fund lëvizjes së lirë me referendum në stil Brexit

Postuar: 17/01/2018 - 22:17

Zvicra dërgoi dje valë tronditjeje në Bashkimin Evropian teksa partia e saj nacionaliste SVP ka marrë miratimin për mbledhjen e firmave për referendumin e ndryshimeve kushtetu
Çeki, dorëhiqet qeveria, kryeministri lufton akuzat e korrupsionit

Postuar: 17/01/2018 - 20:40

Qeveria minoritare e republikës së Çeksië ka dhënë dje dorëheqjen duke futur vendin në një trazirë të thellë politike, teksa kryeministri i saj i ri, biznesmeni Andrej Babis v
Çifti i luanëve, mashkulli mbulon fytyrën me putër, teksa kritikohet nga luanesha

Postuar: 17/01/2018 - 20:20

Ai mund të jetë mbreti i xhunglës, por një luan në Tanzani e kutoi përfundimisht se kush është shefi  pas një kritike të ashpër nga luanesha e tij.
Le Pen: BE po humbet, zgjedhjet ne Itali do trondisin Brukselin

Postuar: 17/01/2018 - 19:53

Liderja radiakle franceze Marine Le Pen jka mbështetetur sot populistët italianë të Lega Nord për zgjedhjet e ardhshme, duke tëhnë se suksesi i saj mund të sjellë ndryshime dr
Julian Assange: Inteligjenca Artificiale, kërcënim ekzistencial për njerëzimin

Postuar: 17/01/2018 - 19:11

Themeluesi i ‘WikiLeaks’, Julian Assange u është bashkuar sot që paralajmërojnë rrezikun ekzistencial që i vjen njerëzimit nga Inteligjenca Artificiale.
SHBA, ish-këshilltari Steve Bannon refuzon të përgjigjet për çështjen ruse

Postuar: 17/01/2018 - 19:04

Steve Bannon, ish-strategu i presidentit amerikan, Donald Trump, ka refuzuar t’i bindet një thirrjeje, e cila i kërkon t’i përgjigjet pyetjeve të komitetit të Kong