BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Moska thërret në një takim urgjent ambasadoren e Britanisë, ja arsyeja

Moska thërret në një takim urgjent ambasadoren e Britanisë,

Rusia kërkoi takim me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Moskë për të protestuar ndaj komenteve të kryeministrit Boris Johnson mbi Presidentin Vladimir Putin dhe komentet e një zyrtari tjetër britanik mbi figurat kryesore të qeverisë ruse.

Rusia i tha ambasadores Deborah Bronnert se ajo kundërshtonte “me vendosmëri” deklaratat e pasjellshme” të udhëheqjes britanike në lidhje me Rusinë, liderin e saj, përfaqësuesit zyrtarë të autoriteteve, si dhe popullin rus, thuhet në një deklaratë të ministrisë së jashtme ruse më 30 qershor.

“Në shoqërinë e emancipuar, është e zakonshme të kërkohet falje për komente të këtij lloji,” tha ai, duke kritikuar Britaninë për “retorikën e papranueshme dhe fyese”.

Johnson tha më 29 qershor në një intervistë për televizionin gjerman “ZDF” se agresioni ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës ishte “një shembull i përsosur i maskulinitetit toksik”.

Ai tha se, nëse Putini do të kishte qenë grua, “Unë me të vërtetë nuk mendoj se ai do të kishte nisur një luftë të çmendur, pushtimi dhe dhune ashtu siç ka bërë”.

Ministri Britanik i Mbrojtjes, Ben Ëallace provokoi gjithashtu zemërimin e Rusisë pasi ai akuzoi zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse se “çdo javë, kërcënon se do të godasë të gjithë me armë bërthamore, në një mënyrë apo një tjetër”.

Ministria e Jashtme ruse tha se ishte “e papranueshme” që zyrtarët britanikë “të shpërndajnë qëllimisht informacione të rreme, veçanërisht mbi kërcënimet e supozuara nga rusët që ‘ zgjedhin të përdorin armë bërthamore'”.

Ambasada ruse në Londër gjithashtu protestoi ndaj komenteve në një shënim drejtuar Ministrisë së Jashtme të Britanisë së Madhe.

“Shënimi thekson se një retorikë e tillë është e papranueshme dhe e papërshtatshme si në formë ashtu edhe në përmbajtje”, thuhet në deklaratë.

Ai theksoi gjithashtu se fjalët e autoriteteve britanike u perceptuan në Rusi “si një manifestim i mungesës së respektit të thellë” për vendin dhe traditat e tij diplomatike./REL

 

Më të lexuarat