BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj demokracisë, ish-kryeministri është simboli i korrupsionit, pas SHBA edhe BE pritet ta shpallë “non grata”

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat më të korruptuar në qeveri, surpriza e madhe është Edi Rama, ja në çfarë vendi renditet në listë

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat
x
BREAKING NEWS

26 maj 1996- 26 maj 2022, ja si Sali Berisha dhunoi dhe përgjaku opozitën 26 vjet më parë, flasin protagonistët

26 maj 1996- 26 maj 2022, ja si Sali Berisha dhunoi dhe përgjaku
x
BREAKING NEWS

Thellohet skandali me koncesionet, Ministria e Shëndetësisë jep për “Hemodializën” 2.5 milionë euro për punë të pakryera

Thellohet skandali me koncesionet, Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

Ja plani i Londrës dhe Uashingtonit për të marrë nën ombrellën e vet Ballkanin Perëndimor pas refuzimit të BE për ta integruar

Ja plani i Londrës dhe Uashingtonit për të marrë nën
x
BREAKING NEWS

Hapet “Kutia e Pandorës” në Rusi, lëvizja e bujshme e 100 zyrtarëve të lartë që do të shkundë nga themelet Kremlinin, Vladimir Putin në alarm

Hapet “Kutia e Pandorës” në Rusi, lëvizja e bujshme e
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi tronditës nga Rusia: Perëndimi ka shpallur një luftë totale, ja kur do e zhdukim Gjermaninë me bombë atomike

Paralajmërimi tronditës nga Rusia: Perëndimi ka shpallur një
x
BREAKING NEWS

Kryesia e PD-së, ndryshon lista e kandidatëve, cili është emri që është shtuar

Kryesia e PD-së, ndryshon lista e kandidatëve, cili është
x

Bota

Moska zbulon planin përfundimtar të Vladimir Putinit, ja skenari që pritet të shkaktojë “tërmet” në Rusi

Moska zbulon planin përfundimtar të Vladimir Putinit, ja skenari

Zërat afër Vladimir Putinit kanë zbuluar planet e presidentit rus për luftën në Ukrainë. Gleb Pavlovsky, ish- këshilltar dhe strateg politik i Kremlinit gjatë dy mandateve të para të Putinit tha se çdo gjë e vendos Cari. "Vendos ai, pikë. Putin vendosi pushtimin kundër këshillës së rrethit të tij të ngushtë, i cili hezitonte dhe ishte si një goditje me thikë në shpinë të sistemit mbi të cilin mbështetet pushteti i tij. Tani për herë të parë duhet të përballeni me gabimin e tij të rëndë. Ai është në një rrugë pa krye, të cilën do ta shkojë deri në fund. Nuk ka rrugë tjetër. Perëndimi gabon, duke shpresuar në efektin parandalues ??të sanksioneve. Roman Abramovich po thotë të vërtetën". Deklarata të forta që shpjegojnë se sa i lartë mund të jetë tensioni në pallatin e Kremlinit dhe mbi të gjitha sa i vendosur është Cari për të vazhduar luftën. Nga ana tjetër, Serghey Markov, gjithashtu një ish-këshilltar i Putinit, është më optimist për një negociatë, siç kujton Il Corriere: "Për plaçkën territoriale do të ketë një prirje më të madhe për të negociuar. Por që në momentin e parë ishte e qartë se Putini ka si qëllim përfundimtar ndryshimin e regjimit në Kiev. Dhe ai nuk bën kompromis për këtë. Ai dëshiron të imponojë një narrativë të re brenda Ukrainës. Në një farë kuptimi, ky është konflikti i parë që do të luftohet për kontrollin e televizionit." Por alarmi më i madh për Carin vjen nga fjalët e Stanislav Belkovskij , i cili shpjegon se cili mund të jetë reagimi i popullit rus me një luftë afatgjatë: "Për njëzet vjet, shoqëria ruse është qeverisur me metoda demobilizimi, inkurajuese në fakt, braktisja e çdo interesi apo aspirate të përbashkët. Në këtë situatë, mobilizimi i përgjithshëm është e vetmja gjë që Putini e di se nuk mund ta përballojë. Frika më e madhe e Kremlinit është pikërisht ajo e një populli të mobilizuar, sepse askush nuk mund ta imagjinojë se cila do të ishte përgjigja e tij ".