BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Moti ekstrem vrau 11,300 persona në Libi, shkencëtarët zbulojnë shkakun e përmbytjeve

Moti ekstrem vrau 11,300 persona në Libi, shkencëtarët

Reshjet vdekjeprurëse që shkaktuan përmbytje dhe shkatërrime katastrofike në Libi, si dhe në pjesë të tjera të Mesdheut, këtë muaj u bënë shumë më të mundshme dhe më keq nga kriza klimatike e shkaktuar nga njeriu, përveç faktorëve të tjerë njerëzorë, sipas një të ri shkencor. analiza.

Nisma World Weather Attribution , një ekip shkencëtarësh që analizojnë rolin e ndryshimit të klimës si pasojë e ngjarjeve ekstreme të motit , zbuloi se ndotja e ngrohjes së planetit bëri që reshjet vdekjeprurëse në Libi të ndodhnin deri në 50 herë më shumë dhe 50% më keq. Ata zbuluan gjithashtu se reshjet ekstreme që goditën Greqinë, Turqinë dhe Bullgarinë ishin 10 herë më të mundshme.

Shkatërrimi nga reshjet u përkeqësua nga një sërë faktorësh të tjerë, duke përfshirë infrastrukturën e papërshtatshme dhe ndërtimin në zonat e rrezikuara nga përmbytjet, sipas analizës së publikuar të martën.