BREAKING NEWS

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep mesazhin e fortë

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep
x

Bota

Mpiksjet e gjakut, Agjencia Europiane të Barnave merr vendimin si do të procedohet me vaksinën AstraZeneca

Mpiksjet e gjakut, Agjencia Europiane të Barnave merr vendimin si do

Pas konferencës së Agjencisë Europiane të Barnave, enti rregullator Europian ka vendosur se “mpiksjet e pazakonshme të gjakut” duhet të listohen si një efekt anësor “shumë i rrallë” i vaksinës AstraZeneca. Efektet anësore nuk i perkasin nje gropmoshe apo seksi.

Kjo deklaratë vjen pas disa raporteve të shteteve Europianë që raportojnë tromboza të rralla por serioze duke përfshirë tromboza në sinuse të cilat krijojnë rrjedhje gjaku ne tru.

Moshave nën 30 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar do t’i ofrohen një vaksinë tjetër, jo ajo e AstraZeneca, për shkak të riskut të trombozave në këtë fashë.