BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Bota

“Mund të dërgojmë avionë luftarakë”, Macron lëshon thirrjen e fortë për Ukrainën, ja kushtet që kërkon të plotësohen

“Mund të dërgojmë avionë luftarakë”, Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se vendi i tij nuk e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë.

Ai megjithatë ka paralajmëruar se deri në arritjen e një hapi të tillë duhet të plotësohen një sërë kushtesh.

Franca tashmë i ka dërguar Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore, njësi raketahedhëse, topa dhe pajisje të tjera ushtarake dhe është zotuar të dërgojë mjete të blinduara të vëzhgimit dhe luftarake, por nuk ka dërguar tanke luftarake ose armatime më të rënda.

I pyetur në një konferencë shtypi nëse Franca po shqyrton dërgimin e avionëve luftarakë, Macron tha se “asgjë nuk përjashtohet” për sa kohë që plotësohen disa kushte, ndër të cilat përmendi:

1-Pajisjet nuk do të çonin në një përshkallëzim të tensioneve
2-Avionët nuk do të përdoren për të prekur tokën ruse
3-Dërgimi i avionëve luftarakë nuk do të dobësonte kapacitetet e ushtrisë franceze.

Macron tha gjithashtu se Ukraina do të duhet të kërkojë zyrtarisht avionët, ndërsa shtoi se nesër në Paris do të takohet me ministrin ukrainas të Mbrojtjes Oleksii Reznikov.

Kujtojmë se zyrtarët ukrainas kanë rritur kërkesat për armë më të rënda nga aleatët perëndimorë për të shtyrë forcat ruse.