BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Bota

Mund të hedhë dritë mbi zanafillën e Rrugës së Qumështit, bëhet zbulimi i pazakontë

Mund të hedhë dritë mbi zanafillën e Rrugës së

Sipas një studimi të ri një galaktikë nëntë miliardë vite dritë larg është zbuluar nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA -s i cili pasqyron “zanafillën e Rrugës së Qumështit”.

E quajtur “galaktika Sparkler”, studiuesit thonë se ajo po gëlltit grupimet globulare dhe galaktikat satelitore që e rrethojnë atë për t’u rritur gradualisht gjithnjë e më shumë.

Grumbullimet globulare janë grupime jashtëzakonisht të ndritshme me dhjetëra mijëra deri në miliona yje, të gjitha të lidhura së bashku nga graviteti, ndërsa galaktikat satelitore janë galaktika që orbitojnë një galaktikë tjetër, më të madhe.

Galaktika Sparkler u shfaq si një vijë e vogël portokalli në imazhin e parë nga teleskopi James Webb i fotografuar në korrik të vitit të kaluar.

Mund të hedhë dritë mbi zanafillën e Rrugës së

Studiuesit njoftuan zbulimin e galaktikës më vonë në vitin 2022, por vetëm tani ata kanë mësuar më shumë për përbërjen e saj dhe masën yjore.

Dhe për shkak se është nëntë miliardë vite dritë larg, kjo do të thotë se ne po e shohim atë siç ishte nëntë miliardë vjet më parë, kur universi ishte vetëm katër miliardë e gjysmë vjet i vjetër.

Mund të hedhë dritë mbi zanafillën e Rrugës së

Studimi i ri është kryer nga studiues në Australi dhe Kaliforni dhe është publikuar në Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.