BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Bota

"Mund të shkatërrojë një qytet të tërë", paralajmërimi i fortë: Asteroidi po i afrohet Tokës

"Mund të shkatërrojë një qytet të

Një shkëmb hapësinor me diametër gjysmë kilometri u zbulua nga astronomët rusë vetëm disa ditë para se të kalonte brenda një distancë relativisht të shkurtër nga Toka këtë javë.

Objekti 2022 SE37 u përfshi në listën e “asteroidëve potencialisht të rrezikshëm”, por nuk do të kërcënojë Tokën në të ardhmen e afërt, njoftoi Instituti Keldis i Matematikës së Aplikuar të Akademisë së Shkencave Ruse.

Për t’u klasifikuar si “potencialisht i rrezikshëm”, një asteroid duhet të jetë më i madh se 140 metra dhe t’i afrohet Tokës në një distancë prej më pak se 750,000 km.

Objektet me diametër mbi 100 metra mund të shkatërrojnë një qytet të tërë gjatë përplasjes, ndërsa asteroidet ose kometat me diametër mbi një kilometër do të bënin kërdinë në shkallë vendi ose kontinenti.

Sipas NASA-s, një tjetër asteroid i quajtur 2018 ER1, i cili ka një diametër prej 26 metrash, kaloi Tokën më 2 tetor në një distancë prej 560 mijë kilometrash, ndërsa të hënën, më 3 tetor, një shkëmb me diametër 10 metra do të kalojë në një distancë prej 160,000 kilometrash.

Duke pranuar se rreziku i një ndikimi të ardhshëm me Tokën është real, NASA javën e kaluar kreu eksperimentin e parë të mbrojtjes planetare, për të cilin anija kozmike DART u përplas me asteroidin Dimorph me qëllimin për të ndryshuar orbitën e tij.

Më të lexuarat