BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Bota

Mund të shpërthejë një bombë? Paralajmërimi i frikshëm i 'Times': Vladimir Putin po përgatitet të testojë armë bërthamorë në kufirin me Ukrainën

Mund të shpërthejë një bombë? Paralajmërimi i

Putin po përgatit forcat e tij të armatosura për të kryer një provë bërthamore në kufirin ukrainas. Kjo është ajo që lexojmë në British Times e cila citon një raport të dërguar nga NATO tek vendet anëtare.

Ky është një raport i inteligjencës në të cilin paralajmëron për veprime të mundshme nga Moska, përfshirë atë të testimit të dronit të nëndetëses Poseidon të pajisur me një kokë atomike. Sipas burimeve të tjera, një tren ushtarak rus nga divizioni bërthamor është nisur për në Ukrainë, njësia është përgjegjëse për municionet bërthamore, ruajtjen dhe mirëmbajtjen e tyre sipas analistit Konrad Muzyka.  

Putini potencialisht mund të shpërthejë edhe një bombë në ishullin e gjarpërinjve – një simbol i rezistencës ukrainase nga fillimi i luftës. Opsione të tjera mund të jenë një sulm i plotë në fushën e betejës ndaj forcave ukrainase duke përdorur një armë bërthamore taktike.

Ndonëse më të vogla, pajisje të tilla do të ishin ende krejtësisht shkatërruese, duke vrarë mijëra dhe duke shkaktuar rrezatim. Një opsion tjetër mund të jetë që Putin mund të kryejë një sulm në Kiev, apo edhe të përpiqet të shkatërrojë armët perëndimore që hyjnë në Ukrainë nga Polonia, raporton abcnews.al.

Dhe të gjitha këto opsione ka të ngjarë të sjellin një reagi të Perëndimit. Mund të variojë nga një sulm bërthamor i SHBA-së ndaj rusëve në një përpjekje të papritur për t’i dhënë fund luftës dhe për të negociuar paqen midis Kievit dhe Moskës.

Si SHBA ashtu edhe Rusia besohet se kanë investuar shumë kohë dhe para në zhvillimin e armëve taktike bërthamore të gatshme për përdorim në  fushën e betejës.Armëve u mungon fuqia shkatërruese e armëve më të mëdha të epokës së Luftës së Ftohtë –  siç është Tsar Bomba.

Një Tsar Bomba e vetme 58 megaton mund të shkatërrojë një zonë prej 50 miljesh, të vrasë miliona njerëz, të dërgojë një valë tronditëse që do të rrethonte globin tre herë dhe të shkaktonte një re kërpudhe të dukshme deri në 500 milje.

Një bombë e tillë u konsiderua shumë e madhe për t’u përdorur për shkak të pasojave potencialisht apokaliptike. Por diçka e tillë, i ka shtyrë planifikuesit e luftës të zhvillojnë dhe të përdorin potencialisht armë bërthamore taktike  në krahasim me ato strategjike.