BREAKING NEWS

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë që s’di pronarin, shteti vijon të paguajë

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë
x
BREAKING NEWS

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në burgun e Drenovës alarmon policinë

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një telefonatë me zërin e Vis Martinajt nga jashtë

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një
x
BREAKING NEWS

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga çështja e inceneratorit

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga
x
BREAKING NEWS

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja faktet

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues kanë lidhje grupet kriminale

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues
x
BREAKING NEWS

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës së fundit

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës
x

Bota

Mund të vjedhin çdo të dhënë personale, hakerat 'shpërthejnë' në Tik Tok për të shpërndarë virusin elektronik

Mund të vjedhin çdo të dhënë personale, hakerat

Dy studiues të sigurisë kanë ngritur alarmin si për rreziqet personale të pjesëmarrjes në sfidat virale të TikTok, ashtu edhe për tu tërhequr nga premtimet që duken shumë të mira për të qenë të vërteta, pasi zbuluan prova të një operacioni malware që synonte përdoruesit e platformës me premtimin për të parë video nudo. Sfida e padukshme kërkon që pjesëmarrësit të filmojnë veten lakuriq duke përdorur një efekt TikTok të quajtur Trupi i padukshëm, i cili heq trupin e tyre nga videoja dhe e zëvendëson atë me një imazh kontur të turbullt. Sfida po bëhet gjithnjë e më popullore dhe hashtag-u i saj kryesor tani ka mbi 25 milionë shikime.

Megjithatë, sipas Guy Nachshon dhe Tal Folkman nga Checkmarx, një specialist në testimin e sigurisë së aplikacioneve, sfida ka tërhequr vëmendjen e personave keqdashës që po e shfrytëzojnë atë për të shpërndarë një malware që vjedh të dhëna nën maskën e një aplikacioni softuerësh të quajtur Unfilter, që gjoja u mundëson përdoruesve të shikojnë videot origjinale, të pacensuruara.

Operacioni drejtohet nga dy përdorues të TikTok që përdorin dorezat "learncyber" dhe "kodibtc", të cilët deri më tani kanë ftuar më shumë se 30,000 njerëz për t'u bashkuar me një server Discord për të marrë aplikacionin Unfilter përmes depove të tyre GitHub.

"Numri i lartë i përdoruesve të tunduar për t'u bashkuar me këtë server Discord dhe për të instaluar potencialisht këtë malware është shqetësues. Niveli i manipulimit të përdorur nga sulmuesit e zinxhirit të furnizimit të softuerit po rritet ndërsa sulmuesit bëhen gjithnjë e më të zgjuar," thanw Nachshon dhe Folkman

Sigurisht, aplikacioni i softuerit nuk e heq filtrin TikTok. Përkundrazi, ai instalon një malware të quajtur WASP Stealer (Discord Token Grabber), një info vjedhës që synon llogaritë e Discord, kredencialet e tjera dhe të dhënat e kartës së kreditit të ruajtura në shfletuesit e internetit të viktimave, kuletat e kriptomonedhave dhe skedarët e tjerë.