Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Muri me Meksikën, Donald Trump bëhet gati të shpallë emergjencën kufitare

Postuar: 09/01/2019 - 17:24

Presidenti amerikan Donald Trump folidje në televizion nga Zyra Ovale për nevojën urgjente të financimit të murit ndarës me Meksikën, çka ka sjellë dhe mbylljen tashmë 18-ditore të shumë agjencive qeveritare.
 
Trump insistoi në financimin emurit të premtuar kufitar por nuk shpalli gjendjen e emergjencës, e cila do ta kishte autorizuar atë si president të vepronte unilateralisht.
 
Liderët demokratë e akuzuan atë gjithsesi se po mbante peng popullin.
 
Presidenti kërkon $5.7 miliardë për ndërtimin e barrierës së çeliktë që ishte një nga premtimet kryesore të fushatë së tij dy vjet më parë.
 
Mbyllja e agjencive federale është e dyta më e gjatë në historinë e SHBA.
 
Duke fajësuar demokratët për situatën, Trump tha se situata në kufi është një "krizë humanitare, krizë e zemrës dhe e shpirtit". 
 
Presidenti shtoi se 90% e heroinës në SHBA hyn nga Meksika dhe kujtoi se vetë demokratët kishin votuar për barrierën fizike në kufi prej 700 mijesh (1,120km) në 2006.
 
Nesër ai do të vizitojë vetë zonën kufitare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/01/2019 - 22:47

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras konsideron se marrëveshja e Prespës është marrëveshje historike edhe për Athinën edhe për Shkupin zyrtar, duke theksuar se ratifikimi i marrëveshjes shpreh një obligim patriotik.

Postuar: 20/01/2019 - 21:43

Policia greke ka bërë bilancin e personave të plagosur dhe të shoqëruar si pasojë e protestës së

Postuar: 20/01/2019 - 19:45

Një projekt ligji i ri i miratuar nga parlamenti në Britaninë e Madhe ka ngjallur mjaft debate.

Postuar: 20/01/2019 - 16:31

Është përshkallëzuar protesta para parlamentit grek në Athinë, ku mijëra protestues janë mbledhur

Postuar: 20/01/2019 - 15:56

Është shoqëruar me tensione protesta e një pjesë të qytetarëve grekë para parlamentit në Athinë,

Postuar: 20/01/2019 - 14:31

Marrëveshja e Prespës, e arritur për të zgjidhur mosmarrëveshjen rreth emrit midis Maqedonisë d

Postuar: 20/01/2019 - 14:17

Mijëra grekë kanë paralajmëruar një protestë masive mesditën e kësaj të diele në sheshin‘Si