Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mushkonjat e modifikuara gjenetikisht pushtojnë Brazilin

Postuar: 14/09/2019 - 22:05

Pas një eksperimenti në terren në vitet 2013 e 2015, një brez mushkonjat të modifikuara gjenetikisht po shumohen në Brazil, të cilat sipas planit të ekspertëve duhet të kishin vdekur pas eksperimentit si ato ashtu dhe pasardhësit e tyre.
 
Por tentativa për të kufizuar popullatën e mushkonjave e etheve të verdha Aedes aegypti në Brazil mund të ketë dështuar, pasi duket se mutacionet gjenetike janë transferuar te popullata lokale.
 
Kompania farmaceutike britanike Oxitec kishte lëshuar rreth 450,000 mushkonja mashkull çdo javë në rajonin Bahia për 27 javë me lejen e autoriteteve, në eksperimentin që kishte si qëllim vënien nën kontroll të sëmundjeve si zika e ethet e verdha.
 
Modifikimi gjenetik i mushkonjave ishte i tillë që pasardhësi i parë i mushkonjave nuk mund të arrinte gjendjen adulte për t’u riprodhuar.
 
Fillimisht kjo funksionoi duke reduktuar ndjeshëm numrin e përgjithshëm të mushkonjave në rajon për një periudhë 18 mujore, por pas fundit të eksperimentit popullata e mushkonjave u rikthye në të mëparshmen.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 22:50

Grabitja e shtëpisë së tyre nga katër shqiptarë të armatosur ka lënë ende një ndjesi ankthi tek Alice Campello, e fejuara e Alvaro Moratës.

Postuar: 18/10/2019 - 22:04

Ish-zyrtari i CIAs për anti-terrorizmin Philip Giraldi tashmë opinionit në pension, shkruante d

Postuar: 18/10/2019 - 17:29

Barcelona dhe e gjithë Katalonia verilindore janë bllokuar për shkak të një numri të madh të gr

Postuar: 18/10/2019 - 15:51

Presidenti rus Vladimir Putin mbikëqyri sot lëshimet e raketave balistike kontinentale, të afta

Postuar: 18/10/2019 - 15:20

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën sot gjatë dy shpërthimeve në Afganistan pranë një xhamie

Postuar: 18/10/2019 - 15:14

Forcat meksikane të sigurisë u detyruan të lirojnë një prej djemve të El Chapo-s të kapur disa

Postuar: 18/10/2019 - 11:19

Një luftë e vërtetë me armë zjarri automatike ka shpërthyer në Culiacan, kryeqendra e Shtetit mek