BREAKING NEWS

Kërkon uljen e dënimit në 1.6 vite burg, ja çfarë ndodhi sot në Gjykatë me Saimir Tahirin

Kërkon uljen e dënimit në 1.6 vite burg, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Familjarët e Vis Martinajt përfundojnë në GJKKO, çfarë pritet të ndodhë

Familjarët e Vis Martinajt përfundojnë në GJKKO,
x
BREAKING NEWS

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/ Ish-zyrtari i lartë bën lëvizjen urgjente. Zbardhet vendimi më i fundit

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/
x
BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x

Bota

Mutacion i ri COVID-19 për të shitur vaksinat? Plas skandali, del video-përgjimi që mund të fundosë Pfizer-in

Mutacion i ri COVID-19 për të shitur vaksinat? Plas skandali, del

Një video-përgjim i siguruar nga një gazetar të Project Veritas ka ngritur dyshime mbi aktivitetin e kompanisë 'Pfizer'. Në një bashkëbisedim me gazetarin punonjësi i kompanisë zbulon sesi kompania po eksploronte shtamet e qëllimshme mutuese të koronavirusit për të përfituar nga vaksinat e ardhshme të mRNA. Jordon Trishton Walker, i listuar si drejtor i kërkimit dhe zhvillimit, biznesit strategjik dhe planifikimit shkencor të Pfizer për mRNA, pretendon se kompania e tij po heton një mënyrë për të "mutuar" koronavirusin për të vazhduar me shitjen e vaksinave, shkruajnë mediat e huaja. 

Jordon Trishton ëalker: A e dini se si virusi vazhdon të ndryshojë? Pra, një nga gjërat që po eksplorojmë është, si p.sh., pse nuk e ndryshojmë atë vetë për t'u fokusuar në mënyrë që të mund të krijojmë… të zhvillojmë vaksina të reja, apo jo? Pra, duhet ta bëjmë. Nëse do ta bëjmë këtë, megjithatë, ka rrezik, siç mund ta imagjinoni. Askush nuk dëshiron të zotërojë një kompani farmaceutike që ndryshon viruset. A duam ta bëjmë këtë? Epo, kjo është, për shembull, një nga gjërat që ne po shikojmë, si për të ardhmen, si ndoshta do të krijojmë versione të reja të vaksinës dhe gjëra të tilla.

Gazetari: Mirë. Pra, a po mendon më në fund Pfizer për mutacionin e Covid?

Jordon Trishton ëalker: Epo, ne nuk ia themi këtë publikut.

Gazetari: Kur do të zbatojë Pfizer një mutacion të gjithë këtyre viruseve?

Jordon Trishton ëalker: Nuk e di. Varet nga mënyra se si funksionojnë të gjitha eksperimentet, sepse kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë.

Gazetarja: Më tingëllon si fitim i kërkimit të funksionit.

Cila është përgjigja e Pfizer?

Kush është në video? Project Veritas, i cili postoi videon, pretendon se është Jordan Tristan Walker. Gjetja e gjurmëve të tij është shumë e vështirë, nuk ka profile në rrjetet sociale, madje ai e ka fshirë faqen e tij në LinkedIn. Por Interneti mban mend gjithçka, profili i tij mbeti në cache, ku Pfizer tregohet nga vendi i punës, dhe pozicioni është drejtori i kërkimit dhe planifikimit strategjik të kompanisë. Dihet gjithashtu se ëalker ka studiuar në Texas Southwestern University, ka një doktoraturë në mjekësi. Nuk ka asnjë informacion në faqen e internetit të Pfizer për këtë.

Si reagoi Pfizer? Videoja u hoq menjëherë nga YouTube. Megjithatë, 30 milionë njerëz arritën ta shikonin atë. Pfizer tha se me të vërtetë po kërkonte mutacione të reja të virusit, por vetëm për të bërë vaksina më të mira.

Kush janë Project Veritas? Një grup aktivistësh amerikanë që janë të angazhuar në hetime të pavarura, duke përfshirë filmime të fshehta, provokime dhe metoda të tjera jo plotësisht të ligjshme. Në periudha të ndryshme, ata publikuan materiale për mashtrime në zgjedhjet amerikane dhe skandale seksuale që përfshinin punonjës të CNN. Mediat kryesore amerikane i akuzojnë ata për teori konspirative, falsifikim dhe afërsi me radikalët e djathtë.

Pfizer është prodhuesi më i madh në botë i vaksinave kundër koronavirusit (dhe gjithashtu Viagra dhe ilaçe të tjera të dobishme). Në vitin 2021, në vazhdën e Covid-it, fitimi i kompanisë u dyfishua në krahasim me vitin 2020. Në fund të vitit 2022, të ardhurat ranë sërish me 6%.