BREAKING NEWS

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik: Krenarë, por kujdes se shikoni ç’po ndodhet në... (Foto)

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik:
x

Bota

Mutacioni nga Afrika e Jugut është i aftë të shmangë antitrupat dhe paraqet një kërcënim të lartë, shkencëtarët japin alarmin: E bëjnë vaksinën të padobishme

Mutacioni nga Afrika e Jugut është i aftë të shmangë

Varianti i ri i koronavirusit i shfaqur në Afrikën e Jugut është më i rrezikshëm. Shkencëtarët e kanë pohuar këtë fakt pas studimeve të kryera.

Ky variant i ri shkon edhe më tej, jo vetëm infektim, por edhe riinfektim të personave që e kanë kaluar koronavirusin. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se mutacioni i këtij koronavirusi është shumë agresiv.

Sipas tyre, virusi mund të anashkalojë sistemin imunitar tek pothuajse gjysma e personave që e kanë kaluar virusin.Gazeta Daily Mail shkruan se pikërisht një pjesë specifike e këtij virusit e bën atë të aftë që të shmangë antitrupat.

Antitrupat janë substanca të krijuara nga sistemi imunitar për të të shkatërruar viruset.

Akademikët nga Afrika e Jugut thanë se te gjysma e personave që e kanë kaluar virusin, u vu re se varianti i ri nuk e ka problem që t’i ri-infektojë.

Tre mutacionet e pikasura në Angli, Afrikën e Jugut dhe Brazil janë kthyer në shqetësim për shkencëtarët.

Ata thonë se këto mutacione jo vetëm infektojnë më lehtë njerëzit, por edhe mund ta bëjnë vaksinën të padobishme.

Më të lexuarat