Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Na ndihmoni, ndodhemi në një situatë kritike", shtohen tensionet SHBA-IRAN

Postuar: 24/05/2019 - 08:33

Irani nuk do të dorëzohet ndaj presionit të SHBA dhe nuk do të braktisë qëllimet e tij edhe nëse bombardohet, tha Presidenti Hassan Rouhani të enjten, duke rritur luftën e fjalëve midis Republikës Islamike dhe Shteteve të Bashkuara.
 
Më parë gjatë ditës, kreu i lartë ushtarak i Iranit tha se qëndrimi midis Teheranit dhe Uashingtonit ishte një “përplasje e vullneteve”, duke paralajmëruar se çdo “aventurizëm” i armikut do të përmbushë një reagim dërrmues, njoftoi agjencia e lajmeve Fars, transmeton reuters.
 
Tensionet po shfaqen midis dy vendeve pasi Uashingtoni dërgoi më shumë forca ushtarake në Lindjen e Mesme në një shfaqje forcë kundër asaj që zyrtarët e SHBA thonë se janë kërcënime iraniane ndaj trupave dhe interesave të saj në rajon.
 
Ushtruesi i detyrës së sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Patrick Shanahan konfirmoi të enjten se Pentagoni po konsideronte dërgimin e trupave shtesë të SHBA në Lindjen e Mesme si një nga mënyrat për të forcuar mbrojtjen e forcave amerikane atje.
 
Pas tërheqjes së marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore të vitit 2015, Presidenti i SHBA Donald Trump rivendosi sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit vitin e kaluar dhe i shtrëngoi ata këtë muaj, duke i urdhëruar të gjitha vendet të ndalnin importet e naftës iraniane ose të ndesheshin me sanksionet e tyre.
 
“Më shumë se një vit pas vendosjes së këtyre sanksioneve të rënda, populli ynë nuk është përkulur ndaj presioneve pavarësisht vështirësive në jetën e tyre”, tha Rouhani nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.
 
Duke ju drejtuar një ceremonie në përkujtim të luftës Iran-Irak në vitet 1980-88, ai shtoi: “Ne kemi nevojë për rezistencë, kështu që armiqtë tanë e dinë se nëse ata bombardojnë tokën tonë dhe nëse fëmijët tanë janë martirizuar, plagosur ose janë marrë si të burgosur, të heqim dorë nga qëllimet tona për pavarësinë e vendit tonë dhe krenarinë tonë “.
 
Shefi i shtabit të forcave të armatosura të Iranit, gjeneralmajor Mohammad Baqeri, gjithashtu vuri në dukje një fitore beteje të Iranit në luftën me Irakun dhe tha se rezultati mund të jetë një mesazh se Irani do të ketë një “përgjigje të vështirë, shkatërrimtare dhe shkatërruese” për çdo “aventurizëm” të armikut “.
 
Të dielën, Trump shkroi: “Nëse Irani dëshiron të luftojë, ky do të jetë fundi zyrtar i Iranit. Asnjëherë mos kërcënoni Shtetet e Bashkuara përsëri! “
 
Trump ka paraqitur kërkesën e tij që Irani të ulet në tryezë për të negociuar një marrëveshje të re me kufizime më të rrepta në programet e saj bërthamore dhe raketore.
 
Duke përsëritur qëndrimin e Iranit, zëdhënësi i Këshillit të tij të Sigurimit Kombëtar tha të enjten: “Nuk do të ketë negociata mes Iranit dhe Amerikës”.
 
Në Berlin, një burim diplomatik gjerman i tha Reuters se Jens Ploetner, një drejtor politik në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, ishte në Teheran të enjten për takime me zyrtarë iranianë në përpjekje për të ruajtur marrëveshjen bërthamore dhe tensionet e ftohta në rajon.
 
Ministri i Jashtëm i Iranit Mohammad Javad Zarif vizitoi të enjten Pakistanin fqinj për të diskutuar çështjet rajonale me zyrtarët e saj të lartë.
 
“Aktualisht rajoni ynë është në një situatë shumë kritike dhe masat e rrezikshme po formohen në rajon, kështu që ne kemi nevojë për konsultime me të gjithë fqinjët tanë”, u citua Zarif nga agjencia e lajmeve Fars pas mbërritjes në Islamabad.
 
Zarif i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të ndërmarrë hapa praktikë për të kundërshtuar “agresivitetin” e SHBA dhe “qasjen e ngacmimit” kundër Teheranit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 17:30

Frikë në rajonin e Friulit në Itali. Një tërmet me magnitudë 3,8 ballë ka lëkundur tokën mesditën e sotme.

Postuar: 22/09/2019 - 14:30

Kryebashkiaku i Casale di Scodosia, një qytet i vogël në provincën e Padova, Stefano Farinazzo ës

Postuar: 22/09/2019 - 08:33

Është thelluar dje konfrontimi mes Iranit nga njëra anë dhe SHBA e Arabisë Saudite nga ana tjetër

Postuar: 21/09/2019 - 21:53

Një autobus që transportonte turistë kinezë është aksidentuar në shtetin amerikan të Utah, ku m

Postuar: 21/09/2019 - 21:52

Lideri i Ligas, Matteo Salvini deklaroi dje se presidenti Italian duhet të zgjidhet drejtpërdre

Postuar: 21/09/2019 - 20:37

Agjencia e fëmijëve në OKB,  UNICEF tha dje se 29 milionë bebe kanë lindur vitin që shkoi

Postuar: 21/09/2019 - 19:54

Dy njerëz u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën sot kur një person hapi zjarr pranë një bari në