Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Narvalat reagojnë ndaj rreziqeve në mënyrë të çuditshme

Narvalat reagojnë ndaj rreziqeve në mënyrë të çuditshme

Postuar: 07/12/2017 - 22:31

Kur tremben nga njerëzit, narvalat janë zbuluar së fundmi se as nuk ngrijnë në vend dhe as largohen, por i bëjnë të dyja bashkë.
 
Gjitarët e thellësive të mëdha kanë reagime të ngjashme me ato të kafshe të tmerruar: rrahjet e zemrës, frymëmarrja dhe metabolizmi ngadalësohen. Por narvalat e çojnë në ekstrem këtë ‘ngrirje’, duke ulur ritmin e zemrës deri në tre rrahje për minutë për afro 10 minuta, ndërsa bishtin e rrahin 25 herë në minutë për të shpëtuar.
 
 “Ishte mahnitëse pasi kafshë të tjera që ulin metabolizmin nuk mund ta bëjnë atë duke notuar me të gjithë fuqinë”, thotë Terrie Williams, biologe e University of California, Santa Cruz. Deri tani një reagim i tillë është vëzhguar pas një bashkëveprimi me njerëzit.
Zakonisht narvalet i shpëtojnë predatorëve natyralë, si për shembull orkat, duke notuar nën shtresat e akullit, ose duke notuar në vende tepër të cekëta për ndjekësit e tyre.
Por në ndërveprimet e tyre me njerëzit, që po shtohen gjithnjë e më shumë me shkrirjen e akujve, ato duket se po ndryshojnë dhe reagimet.
 “Kur narvalat dallojnë njerëzit, ato zhyten thellë dhe zhduken”, thotë Williams e cila së bashkë me kolegët e saj dhe gjuetarët në Goenlandë po përpiqet të kapë navalat me rrjeta. Pas kapjes ata monitorojnë parametrat jetësore me anë të pajisjeve të vendosura në trupin e tyre.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Nasa cakton konferencën e shtypit për njoftimin e rëndësishëm të zbulimeve

Postuar: 12/12/2017 - 22:00

Agjencia hapësinore amerikane ka njoftuar sot se të enjten do të mbajë konferencën e pritur të shtypit për të njoftuar zbulimet e teleskopit të saj  Kepler, në lidhje me kërkimet e planetëve të ngjashme me tokën të cilat mund të përballojnë jetën.
 
Turqia dënon reagimin e dobët të vendeve arabe ndaj vendimit për Jeruzalemin

Postuar: 12/12/2017 - 21:28

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka kritikuar sot vendet myslimane që nuk kanë reaguar ndaj vendimit të Washington-it për të njohur  Jeruzalemin si kryeqyte
Moti, vazhdon situata alarmante në Itali

Postuar: 12/12/2017 - 20:58

Dëbora kishte ndaluar sonte në Piemonte ndwrsa alarmi është tashmë për ngricat. Nuk ka më shi në Liguria, por ka ndërprerje të qarkullimit.
Filipine, protestuesit djegin figurën e presidentit Duterte

Postuar: 12/12/2017 - 20:53

Protestuesit me imazhet e presidentit filipinas Rodrigo Duterte portretizuar si djalli, dogjën një kukull të kreut të shtetit jashtë pallatit të tij në kryeqytet, Manila në nj

Postuar: 12/12/2017 - 20:21

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka reaguar pas sulmit në Neë York duke kërkuar nga Kongresi që të veprojë sa më shpejt për të ndalur programin e Lotarisë.

Tigri i Tazmanisë, i destinuar të zhdukej para ardhjes së njeriut

Postuar: 12/12/2017 - 19:07

Studime të fundit mbi specien interesante të tigrit të Tazmanisë, tregojnë se marsupiali enigmatik ishte i destinuar të zhdukej para nisjes së gjuetisë së njeriut, teksa sekue
Sfida Merkel –Macron; Franca mbështet Evropën Federale

Postuar: 12/12/2017 - 18:51

Idea e “Republikës Evropiane” e përmendur javën e shkuar në kongresit social-demokrat nga lideri Shulz tashmë po bëhet më shumë realitet teksa mori mbështetjen e p