BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x

Bota

NASA merr vendimin: Fluturimet private hapësinore do të bëhen me astronautë në pension, ja arsyeja

NASA merr vendimin: Fluturimet private hapësinore do të bëhen me

NASA ka lëshuar një direktivë të re në lidhje me fluturimet private në hapësirë, duke theksuar se ato do të bëhen nga astronautët në pension. Qëllimi i kësaj lëvizjeje është rritja e sigurisë së pasagjerëve.

Sipas NASA-s, ndryshimi i ri ishte rezultat i “mësimeve të nxjerra” gjatë misionit të parë privat të Axiom Space në ISS, ku çdo pasagjer pagoi 55 milionë dollarë për të qenë atje. Qëndrimi dy-javor ndikoi në punën e ekuipazhit të ISS dhe të ekuipazhit të Axiom.

Në ditët e sotme jetojnë më shumë se 200 astronautë të NASA-s në pension, por nuk dihet se sa prej tyre janë të aftë ose duan të jenë komandantë në misionet e ardhshme. Në fakt, një raport i fundit nga NASA zbulon se mungesa e astronautëve në shërbim mund të komplikojë situatën e misioneve të ardhshme në ISS dhe Hënë. Për rekord, trupi aktual i astronautëve të NASA-s përbëhet nga 44 astronautë, numri më i vogël që nga vitet 1970.

Më të lexuarat