BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

NATO lëshon “bombën e parë” në Moskë, Finlanda bëhet gati për luftë, ja lëvizja e gabuar e Putinit që mund të fshijë Rusinë nga harta

NATO lëshon “bombën e parë” në Moskë,

Në një kohë kur fantazma e Luftës së Tretë Botërore është shfaqur mbi Perëndimin, Finlanda ka paralajmëruar Rusinë se është gati për luftë, ndërsa NATO ka konfirmuar hapur se është gati ta mbështesë. Një lëvizje e gabuar e Putinit, do të bënte që të gjitha vendet e Aleancës përfshirë SHBA do të nisnin sulmin e menjëhershëm nga Rusia. Helsinki dërgoi ditën e djeshme një mesazh shumë të qartë në adresën e Moskës dhe këtë e bëri në një moment shumë delikat. Aleanca më e madhe ushtarake në botë ka gjasa të përjetojë zgjerimin më të shpejtë në historinë e saj mbi 70-vjeçare. Finlanda dhe Suedia kanë dorëzuar zyrtarisht aplikimet për anëtarësim në NATO, më 18 maj, për t’i dhënë fund statusit të tyre të gjatë neutral. Një skenar, ky që mund të lëshojë zemërimin e Kremlinit. Dje shefi i shtabit të ushtrisë së Helsinkit, Timo Kivinen i cili komentoi rreziqet e kërcënimeve ushtarake nga Rusia tha se Finlanda është gati për luftë. “Ne kemi zhvilluar sistematikisht mbrojtjen tonë ushtarake pikërisht për këtë lloj lufte që po luftohet në Ukrainë, me një përdorim masiv të armëve të zjarrit, forcave të blinduara dhe madje edhe forcave ajrore,” shpjegoi gjenerali finlandez, i cituar nga Guardian. “Ukraina ishte një pickim i vështirë për t'u përtypur dhe po ashtu edhe Finlanda”, përfundoi ai. Me pak fjalë, finlandezët janë të motivuar për të luftuar dhe vendi ka ndërtuar një arsenal të respektueshëm.

Reagimi i Moskës

Një nga aleatët më të afërt të presidentit rus Vladimir Putin mw parw ka reaguar ndaj lajmeve se Finlanda dhe Suedia janë një hap larg anëtarësimit në NATO dhe ka paralajmëruar Perëndimin që mbështetja e tij ushtarake në rritje ndaj Ukrainës rrezikon të shkaktojë një konflikt midis Rusisë dhe aleancës ushtarake.  Ai tha se një konflikt i tillë me NATO-n mbart gjithmonë rrezikun e shndërrimit në një luftë të plotë bërthamore.“Një konflikt i tillë ka gjithmonë rrezikun që të kthehet në një luftë të plotë bërthamore. Ky do të jetë një skenar katastrofik për të gjithë”, u shpreh ai pak ditë më parë.

Përfitimi i NATO nga Finlanda

Nëse Helsinki do t'i bashkohej NATO -s, ndër të tjera, Aleanca Atlantike mund të llogariste në një kontribut ushtarak që sigurisht nuk është dytësor. Në fakt, ushtria finlandeze është krejtësisht e pajtueshme me Paktin Atlantik dhe, në kohë lufte, mund të mbështetet në një forcë prej 280,000 ushtarësh dhe 900,000 rezervistësh , si dhe në disa nga aftësitë më të sofistikuara të inteligjencës dhe kibernetike në Evropë. “Ne jemi të bindur se Finlanda do t'i sjellë vlerë të shtuar NATO-s. Ne kemi 280,000 ushtarë operativë, kemi një rezervë prej 900,000 ushtarësh. Ne kemi një flotë që jemi gati ta zëvendësojmë me gjashtë F35 të porositura së fundmi ," tha në maj Ministri i Jashtëm Finlandez, Pekka Haavisto, në një seancë dëgjimore në Komisionin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian.

Stoltenberg i bën thirrje Finlandës dhe Suedisë në NATO

Ndërkohë, teksa Finlanda po paralajmëronte botën se ishte gati t'i rezistonte një sulmi të mundshëm rus, mbërriti edhe mesazhi nga Jens Stoltenberg. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se ishte i sigurt për një marrëveshje për hyrjen e Helsinkit dhe Stokholmit në Aleancën Atlantike. “Kam besim se do të arrijmë një marrëveshje për hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO. Kjo nuk është hera e parë që një aleat nuk është dakord me të tjerët. Vendimet merren me konsensus, kështu që ne jemi të angazhuar në dialog për të zgjidhur problemin çështjet e ngritura nga Turqia”, tha Stoltenberg. NATO është optimist. “Është normale që midis shumë vendeve të ketë këndvështrime të ndryshme”, tha Stoltenberg, kur ka mbetur një javë nga samiti i NATO-s në Madrid. “Deri më tani kemi qenë gjithmonë në një mendje për çështje thelbësore, dhe veçanërisht për nevojën  për të mbrojtur njëri-tjetrin nga kërcënimet ndaj sigurisë së tyre përkatëse. Ne do të ulemi në tryezë dhe do të trajtojmë shqetësimet e Turqisë, duke kërkuar një zgjidhje që lejon hyrjen sa më të shpejtë të aleatëve të rinj”, përfundoi Stoltenberg.