BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

NATO sfidon Putinin, nxjerr në stërvitje ‘përbindëshin’ amerikan prej 13 miliard dollarësh

NATO sfidon Putinin, nxjerr në stërvitje

Anija luftarake më e madhe në botë, USS Gerald Ford, nisi misionin e saj të parë në një stërvitje masive të NATO-s si një mesazh sfidues ndaj Putinit.

Anija prej 13 miliardë dollarësh do të jetë partnere me Kanadanë, Francën dhe Gjermaninë, ndër të tjera, në trajnimin e mbrojtjes ajrore dhe luftën anti-nëndetëse për të mbrojtur fuqinë tokësore dhe ajrore.

NATO sfidon Putinin, nxjerr në stërvitje

Një video u publikua nga Facebook -u i marinës amerikane, e cila zbuloi se luftanija po nxirrej në det të martën më 4 tetor, nga Stacioni Detar Norfolk, Virxhinia.

Stërvitja e NATO-s ka nisur me një mesazh sfidues pasi Rusia pretendoi sot se Vladimir Putin ka përfunduar dokumentacionin ligjor që shënon aneksimin e 15 për qind të territorit ukrainas.

Rajonet e Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia tani janë zyrtarisht në  regjimin e Putinit, sipas Kremlinit, pasi Putini kërkon të legjitimojë  luftën e tij në Ukrainë.

Megjithatë, trupat e presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky vazhdojnë të luftojnë dhe ai njoftoi se ushtria e tij ka çliruar “dhjetëra” vendbanime ukrainase, ndërsa vazhdon kundërsulmimin e saj.

Kjo vjen pasi trupat ruse gjithashtu janë urdhëruar të tërhiqen, pasi sulmi i tankeve jugore të Ukrainës i kapërceu pozicionet e tyre  dhe presidenti Zelensky u zotua se “nuk do të ndalet”.

Blogjet pro-ruse zbuluan se vija e tyre e frontit është përkeqësuar dhe ushtarët janë urdhëruar të “rigrupohen”.

Tani, mbrojtësit e Ukrainës janë jashtëzakonisht afër qytetit Kherson, i vetmi kryeqytet provincial i kapur që nga 24 shkurti që është ende nën kontrollin rus.

Vetëm në javën e fundit, Rusia ka humbur 4000 kilometra katrorë territor.

Katër avionë luftarakë rusë janë kapur edhe sot, pasi kanë fluturuar në hapësirën ajrore të NATO-s.

Avionët luftarakë të Forcave Ajrore Italiane po i pikasën avionët e Putinit duke u larguar në hapësirën ajrore që i përket Polonisë dhe Suedisë nga enklava ruse e Kaliningradit.

Roma dërgoi katër avionë luftarakë Eurofighter Typhoon në Poloni si pjesë e një misioni policor ajror të NATO-s në korrik, me avionët luftarakë të stacionuar në bazën ajrore Malbork.

Si pjesë e misionit të trajnimit të NATO-s me USS George Ford, nëntë vende të ndryshme janë të përfshira në dislokim, duke përfshirë Danimarkën, Finlandën, Francën, Gjermaninë, Holandën, Spanjën dhe Suedinë.

Në një gjatësi prej më shumë se 1,100 këmbësh (335 metra), do të marrin pjesë 9,000 njerëz, 60 avionë dhe 20 anije.

Mackenzie Eaglen, një bashkëpunëtor i lartë dhe ekspert i mbrojtjes në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve, tha: “Ushtria amerikane, më e dukshme përmes grupeve të sulmit të marinës amerikane, së pari pengon aktorët e këqij dhe luftërat e çrregullta.”

“Nëse humbet parandalimi, atëherë kemi shumë pajisje dhe baza që janë të cenueshme në konfliktin e ardhshëm.”

NATO dhe Rusia mbeten në mosmarrëveshje për luftën e Putinit në Ukrainë, me Moskën që ngre vazhdimisht spektrin e një konflikti më të gjerë nëse Perëndimi vazhdon të ndihmojë Ukrainën.