BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste ka pasur në 24 orët e fundit

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x

Bota

“Ndaloni rusët, na vodhën grurin”/ Ukraina i bëri thirrje për ndihmë Turqisë, Erdogan përgatit anijet

“Ndaloni rusët, na vodhën grurin”/ Ukraina i bëri

Ukraina i bëri thirrje për ndihmë Turqisë që të ndalojë anijen ruse të mallrave Zhibek Zholy, e cila transporton një ngarkesë me drithë ukrainase nga porti Berdyansk i pushtuar nga trupat e Moskës.

Një zyrtar i ministrisë së jashtme të Ukrainës tha se kjo anije është larguar nga porti me 4,500 tonë grurë që i përkasin Ukrainës. Në një letër drejtuar Ministrisë Turke të Drejtësisë, Prokuroria e Përgjithshme ukrainase thekson në mënyrë specifike se Zhibek Zholy është përfshirë në “eksportin e paligjshëm të grurit ukrainas” nga Berdyansk dhe s’është nisur drejt Turqisë. Zyra e Kryeprokurorit të Ukrainës i bëri thirrje autoriteteve turke të inspektojnë anijen, të verifikojnë ngarkesën e saj e ta ndalojnë atë.

Kjo është anija e parë e mallrave që largohet pa njoftuar nga porti i Berdyansk gjatë bllokimit të tij disa mujor. Ukraina e ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territoret e pushtuara nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit, por Kremlini e ka mohuar gjithmonë vjedhjen e drithit ukrainas. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan doli së fundi me deklaratën se vendi i tij mund të ndërmjetësojë eksportimin e drithërave që vijnë nga Deti i Zi, në drejtim të atyre vendeve që kanë nevojë.

“Ne kemi një plan mjaft të detajuar. Turqia është e gatshme të vërë në dispozicion 20 anije për transportin nga portet ukrainase, ndërkohë që vetë rezervat turke të drithërave janë në gjendje të mjaftueshme. Ukraina është një nga furnizuesit kryesorë të grurit në botë, por dërgesat e saj janë ndalur nga pushtimi i Rusisë, duke shkaktuar mungesa globale të ushqimit. Kombet e Bashkuara i kanë bërë thirrje të dyja palëve, si edhe fqinjit të tyre detar, Turqisë, që të bien dakord për një korridor kalimi, në mënyrë që të lehtësohet ngërçi i krijuar”.