Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndërpriten kërkimet tek ura e shembur në Genova

Postuar: 15/08/2018 - 16:55

Janë ndërprerë gërmimet për gjetjen e personave të mbetur nën urën Morandi e shembur një ditë më parë në Genova të Italisë.Rreziku i shembjes së një prej këmbëve të urës ka detyruar ekipet e kërkim shpëtimit të ndalojnë gërmimet deri në verifikimet e rastit që do të mund të lejojnë rinisjen e gërmimeve.

Skuadrat e  mbrojtjes civile informojnë se ka pak shpresa që nën gërmadha të gjenden ende persona të gjallë. Prej disa orësh nuk ka asnjë sinjal jete nën atë grumbull betoni.Identifikimi i parë i viktimave është bërë në saj të targave të makinave ku janë gjetur trupat e tyre. Ekipet e shpëtimit po punojnë me video imazhet e marra në momentin e shembjes së rrugës për gjetjen e të gjitha automjeteve që tranzitonin mbi të.
 
Kryetari i Bashkisë së Genovas ka informuar se duhen të paktën 10 ditë për të rehabilituar zonën e mbuluar nga gërmadhat e urës.Janë rreth 440 banorë të evakuar nga ky territor e 11 pallate në rrezik shëmbje,
 
 Kryetari i bashkisë së Genovas informon gjithashtu se pallatet që ndodhen nën rrezen e urës do të shëmben së bashku me atë pjesë të urës që ende ndodhet në këmbë.
Mes familjeve të evakuara dyshohet të ketë dhe familje shqiptare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 14:24

Një zyrtar i lartë i inteligjencës është arrestuar në Kanada dhe është akuzuar se ka zbuluar informacione të klasifikuara ndal një entiteti të huaj, ende të paspecifikuar.

Postuar: 15/09/2019 - 13:21

Ekspertët mjekoligjorë në Meksikë kanë arritur të identifikojnë 44 trupa të varrosur në një pus n

Postuar: 15/09/2019 - 13:05

Kishte vendosur që ta kalonte natën tek një shoqja e saj, gjatë një feste me pizhama siç bëjnë sh

Postuar: 14/09/2019 - 23:42

Ai njihet për deklaratat e tij të çuditshme dhe për mënyrën e të vepruarit.

Postuar: 14/09/2019 - 22:05

Pas një eksperimenti në terren në vitet 2013 e 2015, një brez mushkonjat të modifikuara gjeneti

Postuar: 14/09/2019 - 21:52

Disa mijëra aktivistë klimatikë protestuan sot në Frankfurt duke dëmtuar makinat që po shfaqesh

Postuar: 14/09/2019 - 21:34

Temperaturat ishin 25 gradë celsius, por dëbora filloi të binte në kryeqytetin japonez, Tokio.