BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Bota

Ndihmoi grupin Wanger në luftën kundër Ukrainës, SHBA merr vendimin drastik për kompaninë kineze

Ndihmoi grupin Wanger në luftën kundër Ukrainës, SHBA merr

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar një kompani kineze se ka ndihmuar grupin Wagner në sigurimin e imazheve satelitore të Ukrainës për të mbështetur operacionet luftarake të tyre.

Instituti i Kërkimeve të Shkencës dhe Teknologjisë Hapësinore Changsha Tianyi është në mesin e 16 grupeve të sanksionuara nga Departamenti i Thesarit. Firma, e njohur gjithashtu si Spacety China, ka zyra në Pekin dhe Luksemburg.

Spacety China i kishte ofruar Terra Tech, një firme teknologjike me bazë në Rusi, imazhe satelitore (SAR) të vendndodhjeve në Ukrainë, tha në një deklaratë të enjten Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja e Departamentit të Thesarit të SHBA-së.

“Këto imazhe ndihmuan operacionet luftarake të Wagner në Ukrainë,” tha ai. Departamenti ka sanksionuar gjithashtu filialin e Spacety me bazë në Luksemburg.

Kina, një aleate e ngushtë e Rusisë, është përpjekur të mbajë një qëndrim neutral në lidhje me luftën në Ukrainë. Ajo është kritikuar nga SHBA-ja dhe aleatët e saj se ka refuzuar të dënojë pushtimin e Rusisë kundër Ukrainës.