BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

“Ndizen gjakrat” mes NATO dhe Rusisë në Polin e Veriut, Putin dërgon për herë të parë cisternat e naftës në Arktik dhe rrezikon katastrofën e madhe, alarm për një front të ri shumë të rrezikshëm lufte

“Ndizen gjakrat” mes NATO dhe Rusisë në Polin e Veriut,

Arktiku aktualisht po përjeton ndryshime të mëdha sistemike si rezultat i ndryshimeve klimatike, të cilat mund të prodhojnë bashkëpunim më të madh ndërkombëtar, ose konkurrencë, dhe ndoshta konflikt, midis shteteve në fjalë. Si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Rusia kanë interesa të forta për ta mbajtur Arktikun një zonë bashkëpunimi paqësor dhe ekzistojnë institucionet dhe mekanizmat për të mbështetur këtë rezultat. Pyetja kryesore është nëse tensionet aktuale gjeopolitike do ta lejojnë këtë të ndodhë. Aktualisht, është Rusia ajo që me lëvizjet e saj të paparashikuara po “ndez gjakrat”, duke rrezikuar të rrisë tensionet. Për ambasadorin rus Nikolai Korchunov, çdo masë për të forcuar NATO-n në zonën e Arktikut do të marrë një përgjigje nga Moska. Një shenjë e mëtejshme sesi Arktiku është tani për të gjitha qëllimet dhe qëllimet një teatër konflikti midis Rusisë dhe Perëndimit, së bashku me sektorë të tjerë të botës. "Politika e forcimit të potencialit ushtarak të NATO-s në këtë rajon, duke përfshirë anëtarësimin e Finlandës në aleancë dhe përfshirjen e planifikuar të Suedisë në të, dëshmon për mbizotërimin e skenarëve të fuqisë së NATO-s për të garantuar sigurinë e saj në gjerësinë veriore në dëm të sigurisë së vendeve të tjera", shpjegoi ambasadori Korchunov siç raportohet nga “Ria Novosti”.

Lëvizja e NATO-s

Paralajmërimi i Korchunov për lëvizjet e Rusisë në Arktik vjen së bashku me një sërë lajmesh që vijnë nga ky front "i nxehtë" i reagimeve midis Moskës dhe NATO-s. Javët e fundit, disa imazhe satelitore, kanë treguar ndërtimin e disa instalimeve ushtarake ruse 50 kilometra larg kufirit me Finlandën, një vend që prej kësaj vere është zyrtarisht pjesë e Aleancës Atlantike. Bazat, sipas vëzhguesve, aktualisht përdoren nga Brigada Arktike e Ushtrisë së Federatës Ruse. Në bazë të pamjeve, u bë i mundur edhe identifikimi i datave të ndërtimit të magazinave të ndryshme, të cilat u zhvilluan në tre ditë të vetme midis korrikut dhe gushtit. Lajm që vërteton rritjen e interesit të Moskës për kufirin finlandez, veçanërisht në rajonin e Karelias, pasi Helsinki përfundoi procesin e anëtarësimit në NATO që filloi me shpërthimin e luftës në Ukrainë. Një zgjedhje që bie ndesh me tendencën e aktivitetit neutral tipik të Finlandës që nga Lufta e Ftohtë, por që ishte pikëmbështetja e agjendës së jashtme të ish-kryeministres Sanna Marin sapo Presidenti rus Vladimir Putin shkaktoi të ashtuquajturin "operacion special ushtarak".

Rrezik katastrofe

Alarmi për Finlandën i bashkohet një paralajmërimi tjetër për situatën delikate në Arktik, i cili erdhi nga rubrikat e “Financial Times”. Siç raporton “La Repubblica”, Rusia ka autorizuar cisternat e papërforcuar të naftës që të lundrojnë përmes Rrugës së saj të akullt të Detit të Veriut për herë të parë, duke shkaktuar paralajmërime se Moska po rrezikon një derdhje katastrofike në Arktik, pasi ajo ridrejton eksportet e energjisë të goditura nga sanksionet drejt Azisë. Dy cisternave iu dha leja në gusht për të kryer udhëtimin e gjatë 3500 milje përgjatë bregdetit verior të Rusisë, pavarësisht se nuk ishin të ashtuquajturat cisterna të "klasit të akullit" që janë forcuar për t'i bërë ballë kushteve më të akullta. Anijet lundruan për në Kinë në fillim të shtatorit, duke lundruar për herë të parë në një nga kalimet më të rrezikshme të akullit në planet."Akulli i detit është i paparashikueshëm dhe rrugët janë shumë të vështira për t'u ruajtur," tha Charlie Kronick në Greenpeace UK. "Përdorimi i cisternave jo të klasit të akullit i bën gjasat tashmë të larta të një aksidenti shumë më të larta."Prandaj, alarmi mjedisor i bashkohet atij të sigurisë, duke treguar një tjetër front lufte midis Moskës dhe Perëndimit.Gjatë gjithë historisë së saj si një fuqi kolonizuese, Rusia ka pasur një interes të përkushtuar në Arktik. Qytetarët rusë përbëjnë gati gjysmën e popullsisë së Arktikut në mbarë botën. Ndërsa temperaturat globale vazhdojnë të rriten, akulli i Arktikut po shkrihet, burimet po bëhen gjithnjë e më të aksesueshme dhe interesi i Moskës po rritet.