BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Bota

Ndizen gjakrat/ SHBA “i djeg” Kinës bazën sekrete ushtarake: Mos guxoni t'i afroheni aleatëve tanë!

Ndizen gjakrat/ SHBA “i djeg” Kinës bazën sekrete

Pas ndërhyrjes së Washingtonit, raportohet se puna në një objekt sekret ushtarak kinez ne Emiratet e Bashkuara Arabe, ekzistencën e të cilit e zbuluan më herët agjensitë amerikane të inteligjencës, është ndërprerë.

Wall Street Journal raportoi se imazhet satelitore të portit të Khalifa kishin zbuluar një aktivitet të dyshimtë ndërtimi brenda një terminali kontejnerësh të ngritur e të operuar nga një korporatë kineze anijesh, Cosco.

Provat përfshinin gërmime të mëdha me sa duket për një ndërtesë shumëkatëshe dhe faktin që vendi ishte i mbuluar në një përpjekje të dukshme për t’i shmangur mbikqyrjen.

Sipas raportit, administrata Biden zhvilloi bisedime urgjente me autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilët dukej se nuk ishin në dijeni të aktiviteteve ushtarake.

Ai tha se diskutimet përfshinin dy biseda mes Joe Biden dhe Princit të Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed al-Nahyan, në maj dhe gusht.

Në fund të shtatorit, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan dhe koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për Lindjen e Mesme, Brett McGurk, udhëtuan në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe paraqitën detajet që kishte siguruar inteligjenca amerikane. Pas inspektimit të zonës së dyshimtë në Khalifa, punimet janë pezulluar.

Zyrtarë vendas thanë për Wall Street Journal se nuk ka pasur kurrë një marrëveshje me Kinën për ndërtimin e një baze ushtarake të saj në vend dhe se janë plotësisht të angazhuar për një partneritet të qëndrueshëm me SHBA-në.