BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Bota

Ndizen tensionet/ Deklaratat e Erdogan për NATO-n shkaktojnë "trazira", mes dy vendeve, Turqia reagon 'dhëmbë për dhëmbë': Greqia po bën veprime provokuese

Ndizen tensionet/ Deklaratat e Erdogan për NATO-n shkaktojnë

Ministria e Jashtme e Greqisë i është kundërpërgjigjur mëngjesin e së shtunës qëndrimit, të cilësuar prej saj provokues, të përfaqësuesit të Ministrisë së Jashtme turke, Tanzu Bilgiç, në lidhje me cenimin e hapësirës ajrore të vendit nga luftarakë grekë.

“Ne hedhim poshtë akuzat e pabaza dhe të pavërteta të Ministrisë së Jashtme turke për shkeljen e pretenduar të hapësirës ajrore turke nga avionët grekë disa ditë më parë. “Këto akuza janë një tjetër përpjekje e Turqisë për të dezinformuar dhe mohuar përgjegjësinë për veprimet e saj të paligjshme dhe provokuese,” thuhej në deklaratën e ministrisë së Jashtme greke.

Deklarata vijon më tej: “Është më e pakta e pavend që një shtet që së fundi ka kryer 42 fluturime mbi territorin grek në vetëm një ditë dhe që kërcënon Greqinë me luftë në kundërshtim me parimet themelore të Kartës së OKB-së, të akuzojë Greqinë për veprime provokuese. Turqia, edhe një herë, me veprimet e saj, minon sigurinë dhe stabilitetin rajonal, si dhe kohezionin e NATO-s në një moment kritik.”

Mitsotaki në SHBA: “Duhet të rishikojmë bashkëpunimin tonë strategjik”

Qëndrimi i Ankarasë ndaj protestave të Athinës për fluturimin e avionëve luftarakë turq të mërkurën e kaluar mbi Aleksandropolis, ishte veçanërisht provokues, pasi Ministria e Jashtme turke foli për një “përgjigje të nevojshme” në përputhje me rregulloret e përfshirjes “, duke akuzuar palën greke për shkelje të hapësirës ajrore mbi Imvros, raportojnë mediat në vend.

Konkretisht, në një deklaratë për shtyp të Përfaqësueses së Ministrisë së Jashtme turke, Tanzu Bilgiç, thuhet se “Aeroplanët F-16 të Forcave Ajrore Helenike shkelën hapësirën tonë ajrore në perëndim të Imvros (Gokceada) më 16 maj 2022 dhe në perëndim të “17 maj 2022. Forca jonë Ajrore dha përgjigjen e nevojshme ndaj këtyre shkeljeve provokuese më 18 maj 2022, në përputhje me rregullat e reciprocitetit dhe angazhimit”.

“Greqia” nënvizohet në njoftim, “po përpiqet edhe një herë të krijojë një perceptim kundër vendit tonë në opinionin publik ndërkombëtar, duke shfrytëzuar tensionin që ka nisur me veprimet e saj provokuese”.

“Në këtë kontekst, ne hedhim poshtë plotësisht akuzat e pabaza të bëra ndaj vendit tonë nga Ministria e Jashtme greke në njoftimin e datës 20 maj dhe dënojmë ashpër shkeljet e hapësirës sonë ajrore nga grekët… Greqia duhet të ndalojë veprimet e saj provokuese në Egje dhe të merret seriozisht me procesin e Masave të Ndërtimit të Besimit, si në planin dypalësh, ashtu edhe në kuadrin e NATO-s, ku prej një viti i shmanget pjesëmarrjes”, përfundon ministri i Jashtëm turk.

Departamenti i Shtetit: “Jo veprimeve provokuese”

Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit Ned Price i pyetur se sa ndikojnë veprimet e Ankarasë në stabilitetin e NATO-s, ai tha se inkurajon të gjitha shtetet të zgjidhin çështjet e demarkacionit detar në mënyrë paqësore dhe në përputhje me ligjin ndërkombëtar.”

Përveç kësaj, i pyetur nga një gazetar amerikan se sa janë të shqetësuara SHBA-të për fluturimet turke mbi ishujt grekë dhe se si këto veprime ndikojnë në stabilitetin e NATO-s, Price u përgjigj: ” “Ne inkurajojmë të gjitha vendet të respektojnë sovranitetin e vendeve të tjera dhe përdorimin e avionëve qeveritarë duke pasur parasysh sigurinë e avionëve civilë”.

“Aty ku ka mosmarrëveshje për kufijtë e hapësirës ajrore të një vendi, ne bëjmë thirrje për koordinim dhe diskutim, jo ??veprime provokative që mund të çojnë në aksidente fatale,” tha ai.