BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Bota

Ndodh ajo që askush nuk e kishte menduar! Ish-të dënuarit e burgut në Afganistan kthehen në...

Ndodh ajo që askush nuk e kishte menduar! Ish-të dënuarit e

Talebanët kanë formuar qeverinë e re dhe rrjedhimisht, drejtojnë të gjithë vendin. Burgu i sigurisë së lartë Pul-E Charkhi tani drejtohet nga ish të burgosurit.

Sipas mediave të huaja, ish të burgosurit janë gardianët e ri të burgut.
Tani që talebanët kanë marrë Afganistanin ata thonë se ka rreth 60 të burgosur në këtë kompleks dhe se ata po trajtohen në mënyrë të drejtë.

“Ne po përpiqemi t’i mbajmë nivelet e ulëta të krimit. Dhe masat do të shpallen brenda një jave apo më shumë”, thotë drejtori i burgut Sharafatullah Hozaifa, i cili thotë se ka qenë talebanë që nga fillimi i lëvizjes.

Ndërsa mëson punën e re, Hozaifa përsëriti mesazhin që talebanët kanë përcjellë: gjithçka është falur dhe është koha për një kapitull të ri.

“Ne nuk duam hakmarrje”, thotë ai. “Amnistia është shpallur. Të gjithë afganët që ishin ushtarë ose policë u falën”.
Por ndërsa ekipi i Euroneës ka vazhduar turneun, të burgosurit kanë treguan një histori tjetër.

Një banor 22-vjeçar i Kabulit, përmes një dere metalike ka treguar ngjarjen.

“Ne ishim katër”, thotë Mohammed. “Dhe shkuam në një hotel. Ne donim të blinim ushqim. Çdo pulë kushtonte 200 Afghani. Dhe ne blemë dy. Dhe bukë. Totali ishte 500 Afghani. Por hoteli tha 750. Dhe unë thashë jo, pse 250 më shumë? Unë thashë që nuk kam më para dhe i kërkova që të merrnin telefonin tim që të shkoja dhe të kërkoja më shumë para. Dhe pastaj erdhi ushtari Badri dhe na rrahu dhe na solli këtu”.

“Askush nuk dëshiron të jetë në burg. Ne nuk duam të jemi më këtu. Ne duam të jemi me familjet tona. Ne nuk jemi kriminelë. Ata nuk kanë asnjë provë për krimet tona. Çdo ditë këtu është si një vit. Nëse ndonjë mysliman këtu dëgjon zërin tim. Unë jam i pafajshëm dhe jam këtu. Ne e pranojmë Emiratin Islamik. Ne e pranojmë Islamin dhe Kuranin. Dhe askush nuk erdhi këtu për të pyetur për ne”.