BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Bota

Ndodh e papritura/ Shkrin akulli në Antarktidë, shënohet sipërfaqja më e ulët e akullit për dimrin në polin jugor

Ndodh e papritura/ Shkrin akulli në Antarktidë, shënohet

Sipërfaqja e akullit që mbulon oqeanin rreth Antarktidës ka shënuar sipërfaqen rekord të ulët në dimër, tregon një analizë e të dhënave satelitore amerikane dhe shkencëtarët kanë frikë se ndikimi i ndryshimeve klimatike po rritet në polin jugor.

Ndërsa hemisfera jugore kalon në pranverë, akujt kanë rënë në një madhësi maksimale prej 16.96 milion km katrorë deri më 10 shtator, deklaroi të hënën Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borën dhe Akullin.

Shkenctarët shpjegojnë se ky është maksimumi më i ulët i akullit të detit që nga viti 1979, me një diferencë të gjerë.

Në muajin shkurt, që është kulmi I verës australiane, grumbulli I akullnajës kishte arritur një shtrirje minimale prej 1.79 milion km katrorë, ndërsa u rrit më pas me një ritëm jashtëzakonisht të ngadaltë, pavarësisht ndërrimit të stinëve.

Përcillet në banesën e fundit Napolitano, Italia i jep sot lamtumirën ish-presidentit

Për disa dekada, paketa e akullit të detit Antarktik kishte mbetur e qëndrueshme, madje duke u zgjeruar pak nga viti 2007, por nga gushti 2016 tendenca e shtrirjes së akullit të detit Antarktik filloi rënien e mprehtë.

Ka debate mes shkencëtarëve mbi shkakun e saktë të ndryshimit dhe disa ngurrojnë të krijojnë një lidhje formale me ngrohjen globale, ndërsa janë bërë vazhdimisht përpjekje për të parashikuar ndryshimet në paketën e akullit të Antarktidës.

 “Duket gjithashtu se ka akulli po shfaqet gjithnjë e më shumë me përqendrim më të ulët, dhe zonat që dikur ishin mjaft kompakte. Kjo ka ndodhur më shpesh vitet e fundit” konkludojnë me shqetësim shkencëtarët.