BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Bota

Ndodh ngjarja e pazakontë/ SHPËRTHIM HISTORIK NË HAPËSIRË e ndjekur nga e gjithë bota. Ja çfarë po presin shkencëtarët (VIDEO)

Ndodh ngjarja e pazakontë/ SHPËRTHIM HISTORIK NË

Ngjarja e pazakontë ka ndodhur rreth 11 milionë kilometra larg Tokës, në një trup qiellor të njohur si Dimorphos, raporton BBC.

Është përpjekja e parë e njerëzimit për të lëvizur një trup tjetër qiellor, dhe qëllimi është të shihet nëse një asteroid i madh që lëviz drejt Tokës mund të ridrejtohet.

Ndodh ngjarja e pazakontë/ SHPËRTHIM HISTORIK NË

Anija kozmike ishte rreth 100 herë më e vogël se Dimorphos, kështu që nuk e shkatërroi asteroidin. Në vend të kësaj, Dart shpreson se përplasja ka ndryshuar shpejtësinë dhe trajektoren e asteroidit në hapësirë. Shkencëtarët presin që shtytja të lëvizë pak Dimorfosin dhe ta bëjë atë të lidhur gravitacionalisht me Didymos, asteroidin më të madh në sistem.

- Po hyjmë në një epokë të re të njerëzimit, një epokë në të cilën ne potencialisht kemi aftësinë për të mbrojtur veten nga një goditje e rrezikshme asteroidi. Çfarë gjë e mahnitshme. "Ne kurrë nuk e kemi pasur atë aftësi më parë," tha Laurie Glaze, drejtore e divizionit të shkencës planetare të NASA-s, menjëherë pasi konfirmoi se anija kozmike Dart kishte goditur me sukses Dimorphos në "misionin e parë të mbrojtjes planetare".

Observatorë me bazë tokësore në mbarë botën, duke përfshirë teleskopin hapësinor James Webb, do të vëzhgojnë sistemin asteroid në periudhën e ardhshme për të konfirmuar nëse DART ka ndryshuar me sukses lëvizjen e asteroidit.

Agjencia vëren se shkëmbi nuk ishte në rrugën e tij për të goditur Tokën.

Dart dërgoi imazhe në Tokë me një shpejtësi prej një imazhi në sekondë ndërsa lëvizte drejt objektivit të saj, dhe ajo që fillimisht do të shfaqej si një pikë drite në imazhet u rrit shpejt për të mbushur të gjithë fushën e shikimit, përpara se energjia të ndërpritet papritur. dhe ndërsa anija kozmike shkatërrohet.

Në kohën e goditjes, Didymos dhe Dimorphos ishin relativisht afër Tokës – brenda 11 milionë kilometrave. Ekipi vlerëson se anija kozmike goditi asteroidin në një pikë rreth 17 metra larg qendrës së shkëmbit hapësinor.

Qëllimi i anijes kozmike është të ndikojë në lëvizjen e një asteroidi në hapësirë, por anëtarët e ekipit të DART thonë se do të duhen rreth dy muaj që shkencëtarët të përcaktojnë nëse orbita e asteroidit ka ndryshuar.

Misioni DART, ose Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, filloi 10 muaj më parë. Dimorphos është një asteroid i vogël që rrotullohet rreth asteroidit Didymos afër Tokës. Sistemi asteroid nuk paraqet kërcënim për Tokën, kanë thënë zyrtarët e NASA-s, duke e bërë atë një objektiv të përsosur për të testuar një ndikim kinetik – i cili mund të jetë i nevojshëm nëse një asteroid është ndonjëherë në rrugën e duhur për të goditur Tokën.Ngjarja ishte demonstrimi i parë i agjencisë në shkallë të plotë të teknologjisë së devijimit që mund të mbrojë planetin.