BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Ndodh ngjarja e pazakontë/ SHPËRTHIM HISTORIK NË HAPËSIRË e ndjekur nga e gjithë bota. Ja çfarë po presin shkencëtarët (VIDEO)

Ndodh ngjarja e pazakontë/ SHPËRTHIM HISTORIK NË

Ngjarja e pazakontë ka ndodhur rreth 11 milionë kilometra larg Tokës, në një trup qiellor të njohur si Dimorphos, raporton BBC.

Është përpjekja e parë e njerëzimit për të lëvizur një trup tjetër qiellor, dhe qëllimi është të shihet nëse një asteroid i madh që lëviz drejt Tokës mund të ridrejtohet.

Ndodh ngjarja e pazakontë/ SHPËRTHIM HISTORIK NË

Anija kozmike ishte rreth 100 herë më e vogël se Dimorphos, kështu që nuk e shkatërroi asteroidin. Në vend të kësaj, Dart shpreson se përplasja ka ndryshuar shpejtësinë dhe trajektoren e asteroidit në hapësirë. Shkencëtarët presin që shtytja të lëvizë pak Dimorfosin dhe ta bëjë atë të lidhur gravitacionalisht me Didymos, asteroidin më të madh në sistem.

- Po hyjmë në një epokë të re të njerëzimit, një epokë në të cilën ne potencialisht kemi aftësinë për të mbrojtur veten nga një goditje e rrezikshme asteroidi. Çfarë gjë e mahnitshme. "Ne kurrë nuk e kemi pasur atë aftësi më parë," tha Laurie Glaze, drejtore e divizionit të shkencës planetare të NASA-s, menjëherë pasi konfirmoi se anija kozmike Dart kishte goditur me sukses Dimorphos në "misionin e parë të mbrojtjes planetare".

Observatorë me bazë tokësore në mbarë botën, duke përfshirë teleskopin hapësinor James Webb, do të vëzhgojnë sistemin asteroid në periudhën e ardhshme për të konfirmuar nëse DART ka ndryshuar me sukses lëvizjen e asteroidit.

Agjencia vëren se shkëmbi nuk ishte në rrugën e tij për të goditur Tokën.

Dart dërgoi imazhe në Tokë me një shpejtësi prej një imazhi në sekondë ndërsa lëvizte drejt objektivit të saj, dhe ajo që fillimisht do të shfaqej si një pikë drite në imazhet u rrit shpejt për të mbushur të gjithë fushën e shikimit, përpara se energjia të ndërpritet papritur. dhe ndërsa anija kozmike shkatërrohet.

Në kohën e goditjes, Didymos dhe Dimorphos ishin relativisht afër Tokës – brenda 11 milionë kilometrave. Ekipi vlerëson se anija kozmike goditi asteroidin në një pikë rreth 17 metra larg qendrës së shkëmbit hapësinor.

Qëllimi i anijes kozmike është të ndikojë në lëvizjen e një asteroidi në hapësirë, por anëtarët e ekipit të DART thonë se do të duhen rreth dy muaj që shkencëtarët të përcaktojnë nëse orbita e asteroidit ka ndryshuar.

Misioni DART, ose Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, filloi 10 muaj më parë. Dimorphos është një asteroid i vogël që rrotullohet rreth asteroidit Didymos afër Tokës. Sistemi asteroid nuk paraqet kërcënim për Tokën, kanë thënë zyrtarët e NASA-s, duke e bërë atë një objektiv të përsosur për të testuar një ndikim kinetik – i cili mund të jetë i nevojshëm nëse një asteroid është ndonjëherë në rrugën e duhur për të goditur Tokën.Ngjarja ishte demonstrimi i parë i agjencisë në shkallë të plotë të teknologjisë së devijimit që mund të mbrojë planetin.