BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Bota

Ndodh një herë në jetë! Shpërthimi vullkanik që la pa fjalë meteorologët, vala goditëse u ndje anëmbanë globit

Ndodh një herë në jetë! Shpërthimi vullkanik që la

Instrumentet meteorogjike mbrëmë në Evropë shënuan rritjen rapide të presionit atmosferik si pasojë e ardhjes së valës goditëse nga Oqeani Pacifik, valë kjo e shpërndarë në tërë globin. Ky impakt është shumë i rrallë në aspektin e presionit atmosferik, gjegjësisht në aspektin meteorologjik, prandaj meteorologët mbrëmë përjetuan një ngjarje që mund ta përjetojnë një herë gjatë jetës së tyre. Po ashtu edhe në imazhet satelitore mbrëmë dhanë shfaqje që shihen jashtëzakonisht rrallë ose që nuk janë parë asnjëherë më parë. Një prej tyre ishte krijimi i një vranësire gjigande vullkanike e cila prodhoi të paktën 10 000 rrufe. Vranësirat vullkanike ishin të ngarkuara sikur të ishin stuhi shiu me vetëtima dhe bubullima masive. Edhe vrojtimi satelitor i valës goditës ishte diçka e paparë deri më tani nga meteorologët anëmbanë globit

Erupcioni vullkanik ishte aq i fortë sa që arriti deri në stratosferë.

Vala goditës erdhi mbrëmë edhe në Ballkan ku meteorologë të shumtë lajmëruan për rritjen e menjëhershme të presionit atmosferik për disa çaste nga kjo valë goditëse. Gjërat pastaj u kthen menjëherë në normalitet, por kjo na përkujton se sa të pafuqishëm jemi përballë forcave destruktive të natyres.

Alarme për cunami i dhanë për shumë pjesë të bregut perëndimore të Shteteve të Bashkuara të Amerikes.