BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Bota

“Ndodh për herë të parë nga fillimi i luftës”/ Britania e Madhe i jep goditjen fatale Rusisë, ja lajmi i mirë për Ukrainën

“Ndodh për herë të parë nga fillimi i

Britania e Madhe do t’i dërgojë Ukrainës helikopterë. Këto do të jenë fluturaket e para se Britania i dërgon në Ukrainë që nga fillimi i luftës – madje për pilotimin e tyre ka ofruar një trajnim gjashtë javor.

Bëhet fjalë për helikopterët Sea King që Britania i hoqi nga përdorimi në vitin 2018 – përkatësisht i largoi nga Forcat Ajrore dhe Marina.

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka deklaruar se mbështetja e Britanisë për Ukrainën është “e palëkundur”.

Ky shtet i cili nga fillimi i luftës, mbështeti Ukrainën në masë të madhe, është zotuar se do t’i dërgojë edhe municion për artilerinë e rëndë.

Në anën tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vazhdimisht i bën thirrje vendeve perëndimore që t’i dërgojnë sa më shumë armë moderne dhe precize, që t’i kundërvihen agresionit rus.

E deri më tani ka marrë shumë sisteme të avancuara raketore, me të cilat ka arritur të shkatërrojë helikopterë, aeroplanë, tanke e artilerinë ruse.