BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

“Ndryshim themelor në mbrojtje dhe parandalim”, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s komunikon vendimin e rëndësishëm: Hera e parë që nga Lufta e Ftohtë që…

“Ndryshim themelor në mbrojtje dhe parandalim”, Sekretari i

Aleatët e NATO-s kanë rënë dakord të rrisin fondet e përbashkëta, tha Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Ai tha se aleanca kishte vendosur për një “ndryshim themelor në mbrojtjen dhe parandalimin tonë” ndërsa ai përvijoi konceptin e ri strategjik të NATO-s (shih postimin 13.40).

Ai përsëriti se NATO do të forcojë mbrojtjen përpara, do të rrisë grupet e betejës në pjesën lindore të aleancës dhe do të rrisë numrin e trupave në gatishmëri të lartë në 300,000.

Planet e tjera do të përfshijnë rritjen e aftësive të mbrojtjes ajrore dhe forcimin e komandës dhe kontrollit.

“Kjo është hera e parë që nga Lufta e Ftohtë që ne kemi bërë plane të tilla,” tha ai.

Në temën e ndihmës për Ukrainën, ai tha se u ra dakord për një “përmirësim” të mbështetjes, i cili do të përfshinte komunikimin e sigurisë, karburantin, furnizimet mjekësore, parzmoren e trupit, qindra sisteme dhe pajisje portative anti-drone për të luftuar kërcënimet kimike dhe biologjike.

Ai tha se mesazhi i tyre për presidentin ukrainas ishte i qartë.

“Ukraina mund të llogarisë tek ne për aq kohë sa të duhet,” tha ai.

Më të lexuarat